more_horiz
Wiadomości

Porwane ukraińskie dzieci i sankcje wobec Białorusi. Te tematy Polska poruszy na szczycie z udziałem ONZ

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 20:12
Sprawa porywanych ukraińskich dzieci i sankcje wobec Białorusi - te tematy ma poruszyć jutro Polska podczas rozmowy z sekretarzem generalnym ONZ na szczycie w Brukseli. Spotkanie europejskich przywódców z Antonio Guterresem ma rozpocząć się przed południem. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia - Beata Płomecka.
Polska chce mówić o porywanych ukraińskich dzieci i sankcji wobec Białorusi.
Polska chce mówić o porywanych ukraińskich dzieci i sankcji wobec Białorusi.Foto: Michele Ursi/Shutterstock

Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś uważa, że ONZ powinien się zająć sprawą porywanych ukraińskich dzieci i przymusowych ich adopcji. - Widzimy tu rolę dla ONZ - Rady Praw Człowieka ONZ, Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Trzeciego Komitetu Zgromadzenia Ogólnego, Komitetu Praw Dziecka - wyliczał polski ambasador. Ta sprawa ma być więc poruszona na spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ.

Posłuchaj
00:56 12265058_1.mp3 Sprawa porywanych ukraińskich dzieci i sankcje wobec Białorusi - te tematy ma poruszyć jutro Polska podczas rozmowy z sekretarzem generalnym ONZ na szczycie w Brukseli (IAR/Beata Płomecka)

"W UE trwa impas"

Jeśli chodzi o sankcje wobec Białorusito obecnie trwa w Unii impas. Portugalia wraz z Guterresem powołuje się na bezpieczeństwo żywnościowe, problemy w biedniejszych krajach, i chce wyłączenia z restrykcji potaszu, czyli soli potasowych. Na to nie chcą się zgodzić Polska i Litwa.

- Potasz jest głównym produktem eksportowym Białorusi i zasila białoruski budżet. Wszelkiego rodzaju działania, żeby umożliwić eksport tego potaszu przez terytorium Unii Europejskiej, są dużym błędem - powiedział ambasador Andrzej Sadoś. Te argumenty usłyszy jutro Antonio Guterres.

Czytaj także:


IAR/Beata Płomecka/jb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także