more_horiz
Wiadomości

Prace Johannesa Vermeera w Amsterdamie. To największa w historii wystawa jego dzieł

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 23:28
Dodatkowe bilety na wystawę prac XVII-wiecznego holenderskiego malarza Johannesa Vermeera w Rijksmuseum w Amsterdamie zostały ponownie wyprzedane. Władze muzeum udostępniły pulę biletów na wieczorne wejścia do muzeum ale i one rozeszły się bardzo szybko. Nic dziwnego, to wyjątkowa, największa w historii wystawa prac słynnego mistrza z Delft. Obrazy zostały ściągnięte z placówek z całego świata - z 14 muzeów i kolekcji z siedmiu krajów. W sumie można zobaczyć 28 dzieł artysty z 35-ciu.
Fragm. obrazu Jana Vermeera Ważąca perły (Kobieta z wagą)
Fragm. obrazu Jana Vermeera "Ważąca perły" ("Kobieta z wagą")Foto: Shutterstock.com/Everett - Art

Obrazy zostały rozwieszone w kilku salach. Na ścianach są opisy pomagające w interpretacji dzieł. Przy każdym obrazie grupy osób, ludzie przystają, patrzą, czasem nawet kilkanaście minut, by nacieszyć wzrok - relacjonuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, która była na wystawie. Spotkała na niej Polki, które z Warszawy przyjechały na jeden dzień do Amsterdamu.

Wyjątkowa wystawa

"Jesteśmy pod bardzo dużym wrażeniem”, "Można zobaczyć dzieła z całego świata, więc to jedyna taka wystawa. Wrażenia ogromne, przede wszystkim artyzm", "Człowiek sobie nie wyobraża, że te obrazy są tak małe, że w tak małej formie można wszystko umieścić, tyle światła w takim małym obrazie" - opowiadały Polki o swoich przeżyciach.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia rozmawiała też z młodą Belgijką. - Niewiele wiem o sztuce, ale ta wystawa mi się podobała. Przyjechałam z mamą, która uwielbia Vermeera, miała jeden wolny bilet, więc zabrała mnie ze sobą - powiedziała młoda dziewczyna z Antwerpii.

- Bardzo interesująca wystawa. Skupiłem się na kwestii światła, tego jak je używał no i uczucie samotności "Kobiety czytającej list", to było niesamowite - powiedział zachwycony wystawą turysta z Izraela. Wielbicielem Vermeera był Marcel Proust, wiersze o nim pisali wybitni polscy poeci Wisława Szymborska, czy Adam Zagajewski. Co ciekawe Vermeer nie zawsze był doceniany, jego geniusz został odkryty dopiero w XIX wieku.

Posłuchaj
00:55 12270217_1.mp3 Rijksmuseum - największa w historii wystawa dzieł Vermeera (Beata Płomecka/IAR)

Kierownik działu obrazów i rzeźb w Rijksmuseum Pieter Roelofs powiedział, że Vermeer był reżyserem filmowym jeszcze zanim narodził się film. - Tworzył sceny filmowe, chodzi o sposób w jaki komponował dzieła, o perspektywę, o sposób użycia światła, które padało niemal zawsze z lewej strony na przedmioty. Vermeer skupia się na jednej scenie, intymnej czynności, której my jesteśmy świadkami - dodał Pieter Roelofs.

Johannes Vermeer

Dzieła Vermeera uważane są dziś za najcenniejsze skarby w każdej kolekcji muzealnej. Tym bardziej, że jest ich niewiele, około 35. Rzadko są wypożyczane, dlatego wystawa w Rijksmuseum jest przełomowa. - To niesamowite, nawet Vermeer nie widział razem tylu swoich obrazów - mówi dyrektor muzeum Taco Dibbits. - Takiej wystawy nigdy nie jeszcze nie było. Po raz pierwszy w 200-letniej historii Rijksmuseum organizujemy monograficzną wystawę o Vermeerze - dodał.

W Rjksmuseum na stałe są tylko cztery arcydzieła, między innymi "Mleczarka". Teraz na wystawie można zobaczyć słynną "Dziewczynę z Perłą", czy "Widok Delftu", które zostały wypożyczone z muzeum w Hadze, także "Dziewczynę czytającą list", na co dzień w muzeum w Dreźnie, czy "Geografa" z muzeum we Frankfurcie. "Pisząca list" została przywieziona z Irlandii a z USA "Kobieta ważąca perły". Na wystawie nie ma wszystkich obrazów Vermeera, bo kilka z nich jest zbyt delikatnych i podczas transportu mogłoby dojść do uszkodzeń.

Wystawa będzie czynna do 4 czerwca, natomiast tylko do 30 marca w Rijksmuseum będzie wystawiana "Dziewczyna z perłą", później wraca do domu, do muzeum w Hadze, gdzie będzie można ją ponownie zobaczyć od 1 kwietnia.

dz/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także