more_horiz
Wiadomości

UE zapłaci Polsce za ukraińskie zboże. Janusz Wojciechowski zdradził, kiedy zapadnie decyzja

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 14:04
W ciągu kilku dni zapadnie w Brukseli ostateczna decyzja w sprawie przyznania około 900 milionów złotych polskim rolnikom, którzy ponieśli straty w związku z importem zboża z Ukrainy. Chodzi zarówno o pieniądze unijne jak i krajowe. Potwierdził to komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia.
Jak powiedział Polskiemu Radiu unijny komisarz ds. ronictwa, decyzja o uruchomieniu środków zapadnie na dniach
Jak powiedział Polskiemu Radiu unijny komisarz ds. ronictwa, decyzja o uruchomieniu środków zapadnie na dniachFoto: Deyana Stefanova Robova/ Shutterstock

W sobotę Beata Płomecka ustaliła też, że jest jeszcze spodziewana kolejna oferta pomocy dla polskich rolników - ponad jedna trzecia ze stu milionów euro, czyli ponad 150 milionów złotych.

Pierwszy pakiet pomocy, ogłoszony kilka dni temu i czekający na akceptację unijnych krajów wyniesie ponad 56 milionów euro, z czego najwięcej bo 29,5 miliona euro otrzyma Polska, pozostała część zostanie rozdzielona między Bułgarię i Rumunię.

- Tu chodzi o te kraje, w których był szczególnie duży wzrost produktów importowanych z Ukrainy. Wzrost, który spowodował, że podaż na rynku własnej produkcji plus produkcji importowanej była większa niż średnia z poprzednich pięciu lat - powiedział komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Pieniądze z unijnej rezerwy

Te pieniądze pochodzą z unijnej rezerwy kryzysowej, istnieje też możliwość podwojenia tej kwoty dopłatami z krajowego budżetu. Dla Polski byłoby to więc około 60 milionów euro, czyli prawie 280 milionów złotych. Od rządu zależy w jaki sposób te fundusze zostaną wykorzystane. - Jacy rolnicy zostaną uwzględnieni przy podziale tych funduszy to już jest decyzja podejmowana na szczeblu krajowym - dodał komisarz Wojciechowski.

Druga decyzja spodziewana w ciągu kilku dni to zatwierdzenie przez Komisję Europejską polskiego planu pomocy publicznej w wysokości 600 milionów złotych.

Niewykluczone dalsze wsparcie

Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował też, że Komisja pracuje nad kolejnymi programami wsparcia, ale nie chciał mówić o szczegółach.

W sobotę brukselska korespondentka Polskiego Radia informowała, że jest już zgoda Komisji na wypłatę kolejnych stu milionów euro z unijnej rezerwy kryzysowej i przekazanie ich pięciu krajom. Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że Polska otrzymałaby ponad jedną trzecią.

Czytaj także:


(PAP) (PAP)

IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także