more_horiz
Wiadomości

Nowa Zelandia: zachęcamy Chiny do wzmacniania bezpieczeństwa na Pacyfiku i wsparcia Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 04:11
Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaia Mahuta poinformowała we wtorek, że podczas wizyty w Pekinie zachęcała Chiny do wspierania oraz wzmacniania bezpieczeństwa państw regionu Pacyfiku oraz planu wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy i powrotu do jej prawnie uznanych granic.
Nowa Zelandia zachęca Chiny do wzmacniania bezpieczeństwa na Pacyfiku
Nowa Zelandia zachęca Chiny do wzmacniania bezpieczeństwa na PacyfikuFoto: Yan Yan / Xinhua News Agency / Forum

Po powrocie z Pekinu Nanaia Mahuta powiedziała dziennikarzom, że zachęcała Chiny do wzmacniania regionalnej architektury współpracy i bezpieczeństwa w regionie Pacyfiku, budowanej wokół Forum Wysp Pacyfiku, Forum Agencji Rybołówstwa i Deklaracji Biketawa.

Bezpieczeństwo na Pacyfiku

Deklaracja Biketawa z 2000 roku zobowiązuje przywódców Pacyfiku do koordynacji reakcji na regionalne kryzysy. Nowa Zelandia konsekwentnie wyraża zaniepokojenie potencjalną militaryzacją Pacyfiku wraz z koncentracją wojskową Chin na Morzu Południowochińskim - podkreśliła Nanaia Mahuta.

Odnosząc się do chińskiego planu pokojowego zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej Nanaia Mahuta powiedziała, że Nowa Zelandia chciałaby w nim widzieć: wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy, powrót do zagwarantowanych prawem granic oraz zapewnienie Ukrainie trwałego pokoju i bezpieczeństwa.

ng/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także