more_horiz
Wiadomości

Wybory w Turcji. Ekspert: nie ma wiary w porażkę Erdogana, ale wszystko może się zmienić na ostatnim etapie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2023 12:19
Turcja wybiera dzisiaj prezydenta. Wybory określane są mianem najważniejszych w tym stuleciu. Opozycja po raz pierwszy od 20 lat ma realną szansę odsunąć od władzy potężnego Recepa Tayyipa Erdogana. Sondaże dają nieznaczną przewagę kandydatowi opozycji Kemalowi Kilicdaroglu.
Turcja wybiera prezydenta w silnie polaryzujących wyborach
Turcja wybiera prezydenta w silnie polaryzujących wyborachFoto: PAP/EPA/UMIT BEKTAS / POOL

Wybory budzą w Turcji ogromne emocje, dlatego spodziewana jest rekordowa frekwencja. Ekspert do spraw tureckich Karol Wasilewski z 4CF i Instytutu Badań nad Turcją w rozmowie z Polskim Radiem podkreśla, że wynik jest bardzo trudny do przewidzenia. Stawia jednak na zwycięstwo urzędującego prezydenta.

- Jak pokazują sondaże, wyborcy wierzą, że tylko Tayyip Erdogan może wygrać wybory. Nie wierzą zatem w zwycięstwo Kemala Kilicdaroglu. Ale wszystko może zmienić się na ostatnim etapie - dodaje Karol Wasilewski.

Kontrkandydat zapowiada zmiany

Uprawnionych do głosowania jest 61 milionów osób. Jeśli opozycja wygra wybory, to w Turcji mogą nastąpić ogromne zmiany w kwestiach społecznych, prawach obywatelskich oraz w polityce zagranicznej.

Kemal Kilocdaroglu zapowiadał już "przywrócenie demokracji po autorytarnych rządach Erdogana". W najbliższych dniach w Turcji spodziewane są także protesty zwolenników strony przegranej.

Parlament

Turcy wybierają też 600 posłów do parlamentu. W sondażach blok prezydencki ma minimalną przewagą nad wspólną listą tureckiej opozycji. Według sondaży, siły opozycyjne mają szanse na uzyskanie większości, jeśli połączą siły z lewicowym blokiem Kurdów.

Głosowanie potrwa do 16.00 naszego czasu, a pierwsze cząstkowe wyniki poznamy prawdopodobnie 4 godziny później.

W poprzednich wyborach w 2018 roku Recep Erdogan uzyskał 52,5 procent głosów i wygrał w pierwszej turze przy frekwencji 86 procent.

Posłuchaj
00:12 12355050_1.mp3 Turcja wybiera prezydenta w silnie polaryzujących wyborach (IAR)

 

Czytaj także:

IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także