more_horiz
Wiadomości

Wraca obowiązkowa relokacja migrantów w UE? Szynkowski vel Sęk: zdecydowanie się sprzeciwiamy

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 23:55
Komisja Europejska wraca do kwestii obowiązkowych relokacji migrantów do państw członkowskich. Do sprawy odniósł się minister ds. europejskich. "Będziemy konsekwentnie i zdecydowanie sprzeciwiać się próbom powrotu do tych pomysłów" - napisał na Twitterze Szymon Szynkowski vel Sęk.
Wraca sprawa obowiązkowych relokacji migrantów w UE. Jednoznaczny komentarz ministra
Wraca sprawa obowiązkowych relokacji migrantów w UE. Jednoznaczny komentarz ministraFoto: PAP/EPA/Sashenka Gutierrez

PAP przekazała nieoficjalną informację, że Komisja Europejska wraca do sprawy de facto obowiązkowych relokacji migrantów do państw członkowskich. Według informacji PAP, taką propozycję przedstawiła w środę komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson ambasadorom państw członkowskich. To wznowienie dyskusji, która rozpoczęła się w 2015 r. wraz z kryzysem migracyjnym w UE. Wtedy część krajów nie chciała się na to zgodzić. W efekcie KE uruchomiła procedury naruszenia prawa UE wobec tych krajów, w tym m.in. Polski.

- Komisarz Johansson zaproponowała w środę de facto wprowadzenie mechanizmu przymusowej relokacji nieregularnych migrantów. Polska i inne państwa członkowskie sprzeciwiły się tej propozycji. Komisarz zaproponowała, że jeśli jakieś z państw UE nie będzie chciało uczestniczyć w relokacji migrantów, to będzie musiało płacić 22 tys. euro za nieprzyjętego migranta. Miałby to być ekwiwalent finansowy, a de facto byłaby to kara - powiedziało PAP polskie źródło dyplomatyczne.

Wraca sprawa obowiązkowych relokacji migrantów w UE. Komentarz ministra

"Polska zawsze konsekwentnie sprzeciwiała się obowiązkowym mechanizmom relokacji migrantów. Mieliśmy rację. Te propozycje okazały się szkodliwe i nieefektywne. Będziemy konsekwentnie i zdecydowanie sprzeciwiać się próbom powrotu do tych pomysłów" - napisał na Twitterze minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

Z informacji PAP wynika, że podczas rozmów z Johansson ambasador Andrzej Sadoś wskazał, że w Polsce 1 mln uchodźców z Ukrainy jest objętych ochroną międzynarodową, a UE na pomoc im przekazała 200 mln euro. Podkreślił, że na jednego uchodźcę z Ukrainy KE przeznaczyła zatem 200 euro, a jednocześnie w planach ma obciążenie państw, które nie będą chciały przyjmować nieregularnych migrantów w ramach mechanizmu przymusowej relokacji, kwotą 22 tys. euro. To - jak zaznaczył - rażąca dysproporcja.

Z informacji PAP wynika ponadto, że KE proponuje relokację do innych krajów UE 30 tys. migrantów, z możliwością zwiększenia do 120 tys. osób.

Czytaj także:


Zobacz: Szymon Szynkowski vel Sęk w Polskim Radiu 24

PAP/IAR/pb

Zobacz także

Zobacz także