more_horiz
Wiadomości

Antysemityzm w Niemczech. 22-letni mężczyzna skazany za próbę podpalenia synagogi

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 13:40
Sąd w Bambergu (Bawara) w Niemczech uznał 22-letniego mężczyznę winnym usiłowania podpalenia synagogi oraz zniszczenia mienia w Ermreuth w Górnej Frankonii i skazał go na 2,5 roku pozbawienia wolności - poinformował "Spiegel". Prokuratura w Monachium potwierdziła "ugruntowane antyżydowskie" poglądy skazanego.
W Niemczech żyje obecnie około 250 tys. Żydów.
W Niemczech żyje obecnie około 250 tys. Żydów.Foto: Shutterstock/Nelson Antoine

Przewodniczący składu sędziowskiego podkreślił ekstremistyczno-prawicowe poglądy oskarżonego Niemca. - Był on świadomy konsekwencji swojego czynu, pomimo znacznego spożycia alkoholu. Werdykt powinien być dla niego również jasnym sygnałem - wyjaśnił sędzia.

Młody człowiek przyznał, że w noc sylwestrową wybił okno w synagodze, będąc pod wpływem alkoholu. - Na nagraniu z monitoringu widać, jak próbuje odpalić fajerwerki i wrzucić je do środka synagogi. Kiedy to się nie udało, poszedł dalej. W tym czasie w budynku nie było ludzi - opisał "Spiegel".

Prokuratura w Monachium potwierdziła "ugruntowane antyżydowskie i prawicowo-ekstremistyczne przekonania" 22-latka. Wyrok nie jest prawomocny.

Antysemityzm w Niemczech

W czasie świąt wielkanocnych na demonstracji pod hasłem "Solidarność z Palestyną" w berlińskich dzielnicach Kreuzberg i Neukoelln skandowano antyizraelskie hasła. Komisarz ds. antysemityzmu rządu federalnego Felix Klein wezwał wówczas do zaangażowania organów ścigania - przypomina portal dziennika "Welt".

- Antysemityzm jest wielkim problemem - powiedział ambasador Izraela w Berlinie Ron Prosor  wywiadzie dla agencji informacyjnej AFP. Jak stwierdził, fakt, że żydowskie instytucje, takie jak synagogi i szkoły, muszą być chronione, "nie jest normalny".

- Nie widzę tego w przypadku kościołów i meczetów - zaznaczył Prosor.

Czytaj także:

dn/PAP

Zobacz także

Zobacz także