more_horiz
Wiadomości

Co ze wsparciem UE dla rolników? Trudne rozmowy w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 12:00
Trwają trudne dyskusje w Unii Europejskiej w sprawie pakietu wsparcia dla rolników z pięciu krajów, w tym z Polski w związku z nadmiernym importem z Ukrainy. W Brukseli między innymi na temat rozmawiają ministrowie rolnictwa unijnych państw.
Pomoc unijna ma wynieść 100 milionów euro dla Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier
Pomoc unijna ma wynieść 100 milionów euro dla Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i WęgierFoto: Deyana Stefanova Robova/ Shutterstock

Chodzi o 100 milionów euro dla Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier. Dla polskich rolników pomoc ma być największa i wynieść prawie 40 milionów euro. Tę propozycję Komisji zakwestionowało jednak 13 krajów na czele z Francją.

Francja zgłasza zastrzeżenia

To właśnie Francja była inicjatorem listu do Komisji Europejskiej, domagając się wyjaśnień w sprawie proponowanego 100-milionowego pakietu i szczegółów na temat podziału pieniędzy.

Wraca kwestia pomocy rolnikom dotkniętym skutkami suszy

Dziś minister rolnictwa tego kraju Marc Fesneau powiedział, że rozumie problemy między innymi Polski czy Węgier i konieczność wsparcia rolników z tych krajów, ale  nie są oni jedynymi w Unii, którzy mają kłopoty. - Myślę tutaj o Portugalczykach, Hiszpanach, czy Włochach, którzy walczą z suszami. Musimy także im okazać solidarność - powiedział minister rolnictwa Francji Marc Fesneau.

Komisja Europejska już dawno zapowiadała, że kraje południa otrzymają pieniądze na pokrycie strat w związku z suszami z unijnej rezerwy kryzysowej, choć nie precyzowała kiedy. Wiele wskazuje na to, że Komisja będzie musiała przygotować tę propozycję już wkrótce, by uzyskać zgodę 27-mki także na pakiet finansowy dla pięciu krajów w tym Polski.

Zobacz także:

IAR/Beata Płomecka/Bruksela

Zobacz także

Zobacz także