more_horiz
Wiadomości

Zaprzysiężenie Recepa Erdogana na prezydenta Turcji. Wśród gości szef NATO

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 03:42
Recep Erdogan zostanie dziś zaprzysiężony na trzecią kadencję na stanowisku prezydenta Turcji. Udział w uroczystości zapowiedzieli między innymi premier Aremenii Nikol Paszynian i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Recep Erdogan zostanie dziś zaprzysiężony na trzecią kadencję na stanowisku prezydenta Turcji
Recep Erdogan zostanie dziś zaprzysiężony na trzecią kadencję na stanowisku prezydenta TurcjiFoto: Shutterstock/Sasa Dzambic Photography

Zaproszenie Armenii ma być oznaką odwilży między krajami, które nigdy nie nawiązały formalnych stosunków dyplomatycznych, a ich wspólna granica jest zamknięta od lat 90. Ich stosunki są nadwyrężone przez masowe zabójstwa Ormian w Imperium Osmańskim z czasów I wojny światowej.

Szwecja w NATO

Z kolei Jens Stoltenberg ma także w Ankarze prowadzić rozmowy z tureckim prezydentem, w celu przekonania go by wycofał się ze swojego sprzeciwu wobec przystąpienia Szwecji do NATO. Recep Erdogan oskarża Szwecję o bycie "rajem dla terrorystów”, zwłaszcza członków Partii Pracujących Kurdystanu. Turcja i Węgry to jedyne dwa kraje członkowskie NATO, które jeszcze nie ratyfikowały wniosku o członkostwo Szwecji.

28 maja Recep Erdogan wygrał w drugiej turze wybory prezydenckie w Turcji. Otrzymał 52 procent poparcia, a jego rywal Kemal Kilicdaroglu - 48 procent. Recep Erdogan rządzi Turcją od 20 lat, najpierw jako premier, a teraz jako prezydent.

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także