more_horiz
Wiadomości

Rekord Guinessa w Paryżu. Na Polach Elizejskich odbędzie się największe dyktando na świecie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 05:46
W Paryżu dojdzie dziś do próby bicia rekordu Guinessa na największe pod względem liczby uczestników dyktando na świecie. Wydarzenie obędzie się na Polach Elizejskich.
Paryż: wielkie dyktando na Polach Elizejskich
Paryż: wielkie dyktando na Polach ElizejskichFoto: Shutterstock/Radoslaw Maciejewski

Specjalna strefa na ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych, wielki ekran w roli tablicy i setki ławek szkolnych - w ten sposób najsłynniejsza francuska aleja zamieni się w gigantyczną salę lekcyjną.

Wyjątkowe dyktando

Do udziału w dyktandzie zgłosiło się niemal 40 tysięcy Paryżan. Ostatecznie wylosowano 5100 osób, które wezmą udział w jednej z trzech zaplanowanych sesji. - 1700 osób weźmie udział w tradycyjnym francuskim dyktandzie, drugie tyle napisze bardziej współczesny tekst. Będzie też dyktando sportowe - tłumaczył "Le Figaro" szef Komitetu Pól Elizejskich Marc-Antoine Jamet.

- Chcieliśmy pokazać, że Pola Elizejskie, które czasami wydają się trochę pokazowym miejscem, służą kulturze, literaturze i francuskiemu językowi - wyjaśnia gospodarz wydarzenia.

Organizatorzy zwracają uwagę, że dyktanda mają długą tradycję we Francji. Dotychczasowy rekord Guinessa należy zresztą do Francuzów. W 2018 roku w dyktandzie zorganizowanym na stadionie narodowym w Paryżu uczestniczyły 1473 osoby.

Posłuchaj
00:51 12392060_1.mp3 Paryż: wielkie dyktando na Polach Elizejskich (Stefan Foltzer/IAR)

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także