more_horiz
Wiadomości

Ataki na południu i sukcesy w okolicach Bachmutu. To początek ukraińskiej kontrofensywy?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 19:30
Według nieoficjalnych informacji ukraińska armia atakuje Rosjan na południowym odcinku frontu w obwodzie zaporoskim i może to być początek szerokiej ofensywy. Jednocześnie, według oficjalnych doniesień dowództwa - Ukraińcy odnoszą sukcesy w okolicach Bachmutu.
Ukraina. Armia atakuje na południu w obwodzie zaporoskim
Ukraina. Armia atakuje na południu w obwodzie zaporoskimFoto: Shutterstock/Drop of Light

Według niektórych źródeł ukraińska armia miała dokonać próby szturmu w obwodzie zaporoskim z Orichowa w kierunku okupowanego miasta Tokmak. Użyte tam też miały być precyzyjne wyrzutnie HIMARS.

Niektóre zachodnie media, w oparciu o nieoficjalne źródła w ukraińskich władzach twierdzą, że na południowym wschodzie ataki ukraińskiej armii się nasiliły i może to być początek oczekiwanej kontrofensywy. 

Rosyjscy tak zwani "korespondenci wojenni" twierdzą, że w regionie Zaporoża toczą się zacięte walki. Ukraińskie jednostki prawdopodobnie dążą do przerwania tak zwanego mostu lądowego między Rosją kontynentalną a okupowanym Półwyspem Krymskim i odcięcia kluczowych rosyjskich linii zaopatrzeniowych.

Posłuchaj
00:52 12400705_1.mp3 Nieoficjalnie: ukraińska armia atakuje na południu w obwodzie zaporoskim. Relacja Pawła Buszki (IAR)

Ukrainy. Sukcesu w okolicach Bachmutu

Jednocześnie ukraińskie dowództwo donosi o kolejnych zdobytych pozycjach Rosjan wokół Bachmutu w obwodzie donieckim.

Jak wyjaśnia rzecznik wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy płk. Serhij Czerewatyj, na niektórych odcinkach na południowej i północnej flance w okolicach Bachmutu ukraińscy żołnierze przesunęli swoje pozycje o kolejne 1600 metrów w głąb terytorium wroga.

Według Sztabu Generalnego na wschodnim froncie intensywne walki toczone są także w Awdijiwce, Marjince, oraz w kierunku Łymanu.

Wcześniej wiceminister obrony Hanna Malar oświadczyła, że Rosjanie przeszli do "aktywnej obrony" w rejonie miejscowości Orechiw, w centralnej części obwodu zaporoskiego.

Zobacz także:

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w Programie 1 Polskiego Radia:

jp/IAR

Zobacz także

Zobacz także