Partia Tuska i Kosiniaka forsuje pakiet migracyjny. Polska i Węgry podtrzymują sprzeciw
Hiszpania, kierująca pracami Unii Europejskiej, informuje o zgodzie większości krajów na negocjacje z europarlamentem ws. paktu migracyjnego. Dziś ambasadorowie porozumieli się ws. ostatniego elementu paktu, czyli regulacji kryzysowej. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że Polska podtrzymała swój sprzeciw, podobnie jak Węgry. Zastrzeżenia zgłosiły także Czechy, Słowacja i Austria.
2023-10-04, 14:15
Hiszpania, kierująca pracami Unii, już wcześniej zapowiadała, że chce doprowadzić do szybkiego rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim. Dziś podczas debaty na sesji plenarnej w Strasburgu przedstawiciele większości grup politycznych to stanowisko poparli i opowiedzieli się za sfinalizowaniem prac jeszcze w tym roku, najpóźniej na początku przyszłego.
Pakt migracyjny "złym rozwiązaniem"
Polscy europosłowie z PiS-u, Beata Szydło i Patryk Jaki, którzy wzięli dziś udział w debacie, podkreślali, że pakt migracyjny jest złym rozwiązaniem. Była premier powiedziała, że nie ochroni on Europy przed nielegalnymi migrantami i nie zapewni bezpieczeństwa Europejczykom. Patryk Jaki mówił, że to projekt ideologiczny, mający na celu zniszczenie chrześcijaństwa i państw narodowych. Byli oni jedynymi polskimi europosłami, którzy wygłosili przemówienia podczas debaty.
Posłuchaj
Była premier Beata Szydło zgłosiła sprzeciw wobec paktu migracyjnego. - To są złe rozwiązania - mówiła na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. O debatę w sprawie szybkiego przyjęcia paktu wnioskowała frakcja Europejskiej Partii Ludowej, do której należą europosłowie PO i PSL, przy wsparciu liberałów, mających w swoich szeregach deputowaną z Polski 2050 i za przyzwoleniem grupy socjaldemokratów, w której zasiadają europosłowie Lewicy. Deputowana Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło podkreśliła, że propozycje Komisji nie ochronią Europy przed nielegalnymi migrantami i nie zapewnią bezpieczeństwa Europejczykom. Powiedziała, że Unia wraca do pomysłów sprzed kilku lat, które były chybione, i że sytuacja się powtarza.
- Polska stoi i będzie stać po stronie bezpieczeństwa Europy i Europejczyków - powiedziała była premier Beata Szydło. Podczas pierwszej tury wystąpień szybkie przyjęcie paktu migracyjnego poparli przedstawiciele większości grup politycznych, w tym szef chadeków Manfred Weber, wypowiadająca się w imieniu socjaldemokratów Gabriele Bischoff, z liberalnej grupy Renew Malik Azmani i Philippe Lamberts z grupy Zielonych. Także występujący w imieniu Komisji Europejskiej jej wiceszef Margaritis Schinas naciskał na pilne przyjęcie paktu migracyjnego.
REKLAMA
"Ideologiczny projekt"
- To ideologiczny projekt, który Polacy odrzucą w referendum - tak o pakcie migracyjnym mówił w Parlamencie Europejskim deputowany PiS-u Patryk Jaki. Przytoczył przykłady negatywnych skutków polityki migracyjnej na Zachodzie. Europoseł powiedział, że w 2021 roku co drugi sprawca agresji seksualnej w Hiszpanii to obcokrajowiec, a co piąty pochodzi z Afryki, mówił, że w Niemczech w morderstwo jest zamieszany ośmiokrotnie częściej imigrant z Afganistanu i Pakistanu niż rodowity Niemiec.
Posłuchaj
Prace nad paktem migracyjnym są obecnie finalizowane. Kształt przepisów zależy od wyniku negocjacji przedstawicieli unijnych krajów i Europarlamentu, które mają się wkrótce rozpocząć.
Komisja Europejska zaproponowała obowiązkową solidarność - albo kraje zgodzą się na relokację migrantów, albo będą musiały płacić za każdą nieprzyjętą osobę. Wstępnie mówiło się, że ma to być około 20 tysięcy euro. Teraz pojawiają się informacje, że opłata za odmowę relokacji może przekroczyć 30 tysięcy euro za osobę.
Zobacz także w tvp.info: Szydło: Widzimy kolejny kryzys migracyjny, trzeba się temu sprzeciwić [WIDEO]
REKLAMA
- Niemcy chcą przeforsować relokację, by podzielić się problemem migrantów z innymi krajami. Partia Tuska to popiera
- Przymusowi migranci albo surowe kary, czyli "solidarność" wg UE. Na tym ma polegać pakt azylowo-migracyjny
- Platforma vs Platforma. Przypominamy wielkie wolty partii Tuska ws. polityki migracyjnej. Przykłady się mnożą
iar/Beata Płomecka/as/nt
REKLAMA