more_horiz
Wiadomości

Atak hybrydowy Kremla na Finlandię. Na granicy z Rosją powstaną zapory

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 19:43
Finlandia buduje zapory na przejściach granicznych z Rosją. W ten sposób Helsinki chcą się obronić przed napływem nielegalnych migrantów, ściąganych przez moskiewski reżim w pobliże rosyjsko-fińskiej granicy.
Finlandia buduje zapory na przejściach granicznych z Rosją
Finlandia buduje zapory na przejściach granicznych z RosjąFoto: Lapin rajavartiosto & Finnish Border Guard

Finowie wzmocnili w tych miejscach posterunki Straży Granicznej oddziałami wojskowymi, a już dwa dni wcześniej całkowicie zamknęli cztery z dziewięciu przejść granicznych z Rosją.

Presja migracyjna na Finlandię. Jak działają rosyjskie służby?

W związku z powtarzającymi się próbami przekroczenia granicy przez nielegalnych migrantów, zwożonych przez Kreml z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu, Helsinki wysłały na przejścia graniczne wojsko. Fiński dokumentalista i reżyser Aleksandr Foj podkreślił w rozmowie z telewizją Deszcz, że migrantom pomagają rosyjskie służby.

- Najpierw szukali przez internet kierowców autobusów, którzy mieli przewieźć do granicy nielegalnych imigrantów - powiedział filmowiec.

Czytaj również:

- Na granicy wydawali imigrantom nowiutkie rowery i puszczali ich w kierunku przejścia granicznego specjalnie wydzielonym pasem i tam już ich przepuszczali w stronę Finlandii - oświadczył fiński dokumentalista.

Również Estonia wzmocniła swoje siły na granicach z Rosji i zapowiedziała, że jest gotowa w każdej chwili zamknąć przejścia graniczne.

Łotwa planuje zaangażować wojsko do budowy ogrodzenia na granicy z Rosją

Z kolei łotewskie władze chcą zaangażować wojsko do budowy ogrodzenia na granicy z Federacją Rosyjską. W październiku Łotwa zamknęła też przejścia graniczne z Rosją w miejscowościach Vientuli i Pededze. Była to odpowiedź na działania Moskwy, która zdecydowała, że niewielki punkt graniczny będzie jedynym, dzięki któremu z krajów Unii Europejskiej będą mogli trafiać ukraińscy obywatele.

Posłuchaj
00:45 12668935_1.mp3 Finlandia buduje zapory na przejściach granicznych z Rosją. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 

Zdaniem Łotyszy, pozostawienie tylko jednego czynnego przejścia granicznego mogłoby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

ms,IAR

Zobacz także

Zobacz także