more_horiz
Wiadomości

Incydent nad Morzem Czarnym. Mularczyk: Rosja jest państwem terrorystycznym

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 08:06
- Wszelkie działania służb, wojska, państwa rosyjskiego to są działania o charakterze terrorystycznym - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, komentując agresywne działania rosyjskiego myśliwca Su-35 wobec polskiego samolotu Straży Granicznej nad Morzem Czarnym.

W niedzielę nad Morzem Czarnym doszło do niebezpiecznego incydentu. Samolot patrolowy polskiej Straży Granicznej, biorący udział w misji Frontexu w Rumunii, został przechwycony nad obszarem wód międzynarodowych przez rosyjski myśliwiec Su-35, który wykonywał niebezpieczne manewry, grożąc polskim pilotom tragedią. Z powodu zachowania rosyjskiego pilota polski samolot wpadł w turbulencje, a funkcjonariusze SG stracili nad nim chwilowo panowanie. Dzięki ich profesjonalizmowi nie doszło do dramatu, udało się opanować maszynę i bezpiecznie wylądować.

Arkadiusz Mularczyk: Rosja to państwo terrorystyczne

W "Sygnałach dnia" Programu 1 Polskiego Radia sprawę komentował wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. Gość audycji stwierdził, że zachowanie rosyjskich lotników miało charakter terrorystyczny.

- To potwierdza fakt, że Rosja jest państwem terrorystycznym, i że wszelkie działania służb, wojska, państwa rosyjskiego, to są działania o charakterze terrorystycznym - mówił Arkadiusz Mularczyk, który przypomniał, że w związku z tym polski rząd intensywnie wspiera Ukrainę na arenie międzynarodowej, a także inicjuje liczne działania sankcyjne wobec Rosji.

- To jest element wojny hybrydowej, nie tylko z Polską. Ten samolot Straży Granicznej funkcjonował w ramach misji Frontexu, więc to był atak, odwet czy też działania hybrydowe wobec wspólnoty transatlantyckiej. To nie były wyłącznie działania skierowane wobec Polski - dodał.

"Konieczna jest zdecydowana reakcja Frontexu"

Arkadiusz Mularczyk zaznaczył, że w obecnej sytuacji należy wywierać presję na Frontex.

- To nie jest w obszarze moich kompetencji, bo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych tym obszarem się zajmuje. Natomiast (...) odpowiedź Frontexu powinna być bardzo jednoznaczna i zdecydowana, dlatego, że są to działania absolutnie niedopuszczalne, które mogły się skończyć po prostu tragicznie dla funkcjonariuszy, którzy w dobrej wierze pełnią swoją misję nad Morzem Czarnym - podkreślił wiceszef MSZ.

Czytaj również:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
13:02 PR1 [STUDIA]S4_(PCM) 2023_05_08-07-14-00_for_media.mp3 Arkadiusz Mularczyk: atak na samolot polskiej Staży Granicznej nad Morzem Czarnym potwierdza, że Rosja to państwo terrorystyczne ("Sygnały dnia" / Jedynka)

* * *

Audycja: Sygnały dnia

Prowadziła: Katarzyna Gójska

Gość: Arkadiusz Mularczyk (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 8.05.2023

Godzina emisji: 7.15

IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także