Piegi: dodają uroku i charakteru czy szpecą? Jak powstają i skąd się biorą?

2016-09-12, 16:23

Piegi: dodają uroku i charakteru czy szpecą? Jak powstają i skąd się biorą?
Piegi mają podłoże genetyczne, dziedziczy się je po rodzicach. Foto: pixabay.com/domena publiczna

Jedni je mają, inni nie. Jedni lubią, inni chcą się ich pozbyć. Od lat jednak panuje pogląd, że piegi są modne i dodają uroku. Z wiekiem przebarwień przybywa, a ich występowanie jest dziedziczne, dlatego zamiast je usuwać lepiej cieszyć się urodą z plamkami i traktować je jako atut.

Skąd się biorą piegi?

Z naukowego punktu widzenia istotą procesu pojawiania się na skórze malutkich plamek jest przyśpieszone wytwarzanie barwnika skóry - melaniny. Posiadanie piegów jest uwarunkowane genetycznie w wyniku zaburzeń pracy zdrowych melanocytów (szybszym tempem syntezy melaniny przez melanocyty). Nie pojawiają się jednak u niemowląt, ale dopiero u starszych dzieci, a nasilają się w okresie dojrzewania i zwykle zostają na skórze do końca życia. Najczęściej występują u ludzi o bladej skórze oraz rudych lub jasnych włosach. Piegi mogą nasilać się w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce. Światło słoneczne przenikające przez skórę zwiększa ilość melaniny (hiperpigmentacja), co prowadzi do wytworzenia się przebarwień na skórze i pociemnienia plamek. 

Plamki mogą być oznaką chorób

Drobne plamki na skórze mogą świadczyć nie tylko o tym, że mamy za sobą słoneczny urlop, ale też że mamy problemy ze zdrowiem. Na powstawanie piegów są narażone osoby z zaburzeniami hormonalnymi oraz chorzy na cukrzycę, nowotwór jajnika i niewydolność wątroby. Kropeczki na twarzy i ciele mogą być też skutkiem zażywania niektórych leków albo następstwem trądziku. Większe plamki mogą sygnalizować zmiany zapalne skóry, nadczynność tarczycy i niedoczynność nadnerczy.

Usuwanie piegów

Na rynku istnieje dużo produktów pomagających rozjaśnić piegi. Zwykle zawierają one kwas witaminy A, kwas azelainowy, kojowy, kwasy owocowe, które przyspieszając złuszczanie naskórka, razem z nim złuszczają powierzchniowe plamy. Skuteczną substancją usuwającą przebarwienia jest tez hydrochinon, który wybiela skórę i zapobiega powstawaniu nowych plamek. Kremy rozjaśniające mogą jednak podrażniać i uczulać wrażliwą skórę. Osobom o wrażliwej, naczynkowej skórze zaleca się stosowanie naturalnych, domowych sposobów na usunięcie przebarwień, np. sokiem z cytryny, okładami z ogórka albo maseczką z czarnej rzepy.

Pamiątka po urlopie

Choć tych drobnych piegów można się pozbyć (nowoczesna medycyna estetyczna korzysta z metody usuwania laserem albo za pomocą mikrodermabrazji), warto się zastanowić, czy rzeczywiście trzeba. Niektóre plamki same bledną jesienią i zimą, inne z łatwością można przypudrować. Z drugiej strony, kilka charakterystycznych kropeczek na policzkach może dodać nam atrakcyjności i słonecznej, wakacyjnej urody.

Aleksandra Rybińska

Polecane

Wróć do strony głównej