Jak wygrać z jesiennym przeziębieniem? Poznaj skuteczne domowe sposoby
Przy nagłej i gwałtownej zmianie pogody bardzo łatwo jest nabawić się infekcji. Rozgrzani letnim słońcem nie przestawiliśmy się jeszcze na ,,jesienny tryb”, przez co szybko łapiemy czyhające na nas wirusy i bakterie. Skutków przeziębienia można pozbyć się sprawdzonymi, babcinymi sposobami, nawet bez wychodzenia z domu!
2016-09-23, 13:28
1. Inhalacje na katar
Główną zaletą stosowania inhalacji jest to, że unoszący się w powietrzu napar w łatwy sposób dociera przez błony śluzowe nosa i gardła do krwiobiegu. Przy katarze ulgę może przynieść wdychanie naparów z rumianku, tymianku, eukaliptusa czy olejku sosnowego, a szałwia może pomóc w leczeniu gardła. Jeśli nie mamy w domu inhalatora, wystarczy wlać do miski gorącą wodę, dodać do niej odpowiednią substancję, pochylić się i wdychać unoszącą się parę.
2. Rozgrzewanie
Wychłodzony organizm potrzebuje ciepła, aby zapewnić właściwe krążenie krwi w organizmie i odzyskiwać energię. Wskazane są ciepłe kąpiele i grzanie się pod kocem w łóżku. Warto zanurzyć stopy w gorącej wodzie z garścią soli, a potem założyć grube skarpety utrzymujące ciepło. Taka kuracja ułatwia też zasypianie. Gdy już musimy wyjść z domu, koniecznie trzeba pamiętać, by ubierać się na tzw. ,,cebulkę” i chronić wrażliwe części ciała, jak np. głowa, która marznie bardzo szybko.
3. Cenny miód
Miód od dawna słynie z właściwości leczniczych. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a ponadto przeciwzapalne i przeciwkaszlowe. W niedawno przeprowadzonych badaniach dowiedziono, że podawanie miodu dzieciom przed snem zmniejsza kaszel i pomaga zasnąć. Dobrym rozwiązaniem są też znane od wielu lat mikstury na bazie miodu i innych składników. Mleko z miodem i czosnkiem nie ma zbyt wielu zwolenników, choć jest bardzo skuteczne. Bardziej wymagającym osobom można polecić herbatę z cytryną i miodem czy mleko z miodem. Miód można też spożywać na zimno jako dodatek np. do pieczywa.
REKLAMA
4. Dużo płynów
Zainfekowany organizm, aby pozbyć się toksyn, musi je wypłukiwać. Ułatwiają to herbatki ziołowe, napary, świeże soki (pomarańczowy i marchwiowy pomagają w walce z katarem). Stan chorego gardła można poprawić, nawilżając je i dużo pijąc lub je płucząc. Napar z szałwii lub roztwór wody utlenionej są ukojeniem na kaszel suchy i mokry. Do napojów warto dodawać też imbir, który ma właściwości rozgrzewające i przeciwzapalne. Można spożywać również płynne jedzenie w postaci ciepłych zup i koktajli, które są bombą witaminową i jednocześnie zdrowym, lekkim posiłkiem.
Aleksandra Rybińska
REKLAMA