Nie lekceważ objawów anemii. Po czym poznać, że chorujemy na niedokrwistość?
Choć zazwyczaj jest łatwa do wykrycia, walka z nią wymaga rzetelnego podejścia. Wiele osób nie ma świadomości, że cierpi na anemię, a zwlekanie z jej leczeniem może być bardzo groźne w skutkach. Zachorować może każdy, niezależnie od wieku i predyspozycji genetycznych.
2016-12-15, 13:16
Choroba krwi
Anemia (zwana też niedokrwistością) jest zespołem objawów chorobowych występujących na skutek stwierdzenia niższych od normy wartości hemoglobiny i erytrocytów, czyli czerwonego barwnika i czerwonych krwinek we krwi. Erytrocyty przenoszą tlen z płuc do pozostałych tkanek organizmu, a robią to z pomocą hemoglobiny. Erytrocyty częściowo również transportują dwutlenek węgla. Przy niedoborze tych składników krwi organy nie są dostatecznie dotlenione, przez co może dochodzić nawet do omdleń. Anemię można szybko wykryć za pomocą badania krwi. Możemy też dzięki niemu określić, który rodzaj choroby nas dotyczy. W ten sposób można poznać przyczyny niedokrwistości i zrealizować odpowiedni plan leczenia.
Powiązany Artykuł
Możesz być chory i o tym nie wiedzieć
Komu grozi anemia?
Na anemię najczęściej chorują kobiety, zwłaszcza te, które mają obfite miesiączki. Przyczyną choroby jest wtedy zbyt duża utrata krwi. Częste powody anemii to także niedobór żelaza lub złe przyswajanie tego pierwiastka. Niedokrwistość może być też spowodowana niedoborami witaminy B12, wynikającymi zarówno z braku dostatecznej ilości tej witaminy w diecie, jak też niewystarczającej ilości kwasu żołądkowego, co upośledza wchłanianie witaminy B12. Ten składnik występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego problem z niewłaściwą jego ilością w codziennym jadłospisie mogą mieć osoby, które nie jedzą tego rodzaju pożywienia, czyli na przykład weganie. Przyswajanie witamin z grupy B uniemożliwia również celiakia (nietolerancja glutenu), ponieważ wchłanianie takich składników odbywa się w jelicie cienkim, które w przypadku tego schorzenia jest uszkodzone. Rodzajów anemii jest wiele, jednak najczęstszą jej postać to niedokrwistość spowodowana brakiem żelaza w diecie. Rzadziej występuje anemia hemolityczna (z rozpadu czerwonych krwinek), megaloblastyczna (charakteryzująca się zwiększoną objętością erytrocytów) oraz aplastyczna (spadek poziomu wszystkich rodzajów krwinek na skutek zaniku szpiku kostnego).
Objawy niedokrwistości
Anemia objawia się dość szybko i widocznie, jednak syndromy są na tyle nieswoiste, że bywają mylone z innymi schorzeniami lub są po prostu lekceważone przez osobę chorą. Dolegliwości takie, jak senność, ciągłe zmęczenie, ból głowy czy nerwowość występują również w przypadku permanentnego stresu. Często myślimy, że wystarczy się wyspać i odpocząć, a problem sam zniknie. Do tego dochodzą: osłabienie, łamiące i rozdwajające się paznokcie, wypadające włosy, bladość skóry i jej przesuszanie, pękające kąciki ust. To również objawy, które najczęściej są bagatelizowane, a świadczyć mogą o zaawansowanej chorobie.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Jak wygrać z zapaleniem zatok?
Możliwe skutki anemii
Nieleczona przed długi czas niedokrwistość sprawia, że komfort życia znacznie się pogarsza, a w przypadku znacznego nasilenia objawów wykonywanie codziennych czynności może nawet stać się niemożliwe. Długotrwała anemia, która zazwyczaj wynika z niewydolnego wchłaniania potrzebnych składników, prowadzi do uszkodzenia serca i układu nerwowego. W tym drugim przypadku często pojawiają się objawy chorób psychicznych. Tylko właściwa diagnoza może uratować chorą osobę przed groźnymi powikłaniami, a nawet śmiercią. Tak więc, gdy zaobserwujemy niepokojące nas objawy, warto wykonać badanie krwi, które pomoże wykluczyć lub wykryć anemię i podjąć odpowiednie leczenie, by odzyskać zdrowie.
Aleksandra Rybińska
REKLAMA
REKLAMA