Zagęszczony, pasteryzowany, przecierowy? Czym się kierować przy zakupie soków?

2017-02-03, 13:52

Zagęszczony, pasteryzowany, przecierowy? Czym się kierować przy zakupie soków?
Nie wszystkie soki na sklepowych półkach są tak samo wartościowe i zdrowe. . Foto: Daniel Jedzura/Shutterstock.com

Soków dostępnych na rynku jest mnóstwo. Możemy wybierać ulubione zestawienia owoców i warzyw, ciesząc się ich smakiem w domu, w pracy czy w podróży. Wierzymy, że pijąc soki dostarczamy organizmowi jedną z pięciu zalecanych dziennie porcji warzyw i owoców, a przy tym witaminy i składniki mineralne. Ale które soki mają te właściwości?

Zero cukru

Zgodnie z przepisami krajowymi i unijnymi do soków nie wolno dodawać konserwantów, barwników, słodzików i aromatów innych niż zyskanych w procesie zagęszczania soków i przecierów. Nie wolno też dodawać żadnych substancji poprawiających smak, barwę lub konsystencję. Zabroniony jest dodatek cukrów (cukru białego, syropu cukrowego, syropu glukozowo - fruktozowego, fruktozy, glukozy). Do soków warzywnych można jednak dodawać cukier (z wyjątkiem soku pomidorowego), sól, przyprawy i zioła oraz ich ekstrakty, jednak wszystkie dodatki muszą być wymienione na opakowaniu.

Powiązany Artykuł

etykieta żywność 1200.jpg
Szkodliwe substancje na etykietach

Rodzaje soków                                                                                                                             

Niestety, producenci mają swoje sposoby, aby obejść te przepisy, a nawet jeśli sok nie ma w składzie cukru, nie oznacza to, że jest najzdrowszy. Poza tym, obróbka chemiczna i podgrzewanie soków przy produkcji, negatywnie wpływają na ich wartość odżywczą. Niszczą znajdujące się w nim witaminy i minerały. Soki można podzielić na różne rodzaje:

- otrzymywane bezpośrednio (soki świeże),

- soki odtworzone z soku lub przecieru zagęszczonego,

- soki niepasteryzowane, tzw. jednodniowe, (wymagające przechowywania w warunkach chłodniczych),

- soki pasteryzowane w niskiej temperaturze (mają kilkutygodniowy okres przydatności do spożycia),

- soki pasteryzowane (okres przydatności do spożycia kilka miesięcy).

Oczywiście najzdrowsze i mające najwięcej wspólnego z owocami są soki świeżo wyciskane. Ze względu na to, że nie zostały poddane procesom pasteryzacji i nie przedłużono ich trwałości, należy spożyć je tego samego dnia, w którym je kupiliśmy. Szklanka takiego soku może nam za to zastąpić porcję owoców.

Metoda pasteryzacji polega na ogrzewaniu produktu do temperatury powyżej 72 °C, ale nie większej niż 100 °C. Kupując soki pasteryzowane, musimy być świadomi, że pod wpływem wysokiej temperatury niszczone są niektóre składniki odżywcze, jak np. witamina C.

Nie wszystkie soki na sklepowych półkach są tak samo wartościowe i zdrowe. Foto: silviarita/Pixabay.com

Chwyt marketingowy

Przy zakupach musimy być czujni. Marketingowe hasła mogą nas zmylić i pozbawić świadomości tego, za co płacimy. Napis "sok 100%" na opakowaniu może wcale nie oznaczać, że w środku znajduje się 100% soku. Może oznaczać, że stuprocentowego soku mamy 20%, a reszta to woda. Nie dajmy się nabrać także na hasła typu "100% witaminy C". Dodanie odpowiedniej ilości witaminy do soku tak, by wypicie np. jednej szklanki pokrywało 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, nie musi oznaczać, że i soku w kartonie czy w butelce jest 100%.

Powiązany Artykuł

sok pomarańczowy witaminy FREE_1200_660.jpg
Witamina C = zdrowie, młodość, piekno

Napój, sok, nektar

Ważna jest nazwa płynów, które spożywamy, ponieważ już ona może nas nakierować na skład produktu. Soki wyprodukowane są z naturalnych składników pozyskanych w procesie wytwarzania soku. Nektary to napoje wytworzone z rozcieńczonego soku, do produkcji których dozwolone jest stosowanie naturalnych (do 200 gramów na litr) i sztucznych substancji słodzących oraz dodatkowych naturalnych barwników i aromatów oraz dopuszczone jest stosowanie kwasku cytrynowego w słodzonych napojach. Zawartość soku w nektarze (zgodnie z przepisami) jest różna dla owoców:

50% dla jabłek, gruszek, pomarańczy, brzoskwiń oraz ananasów;

40% dla jeżyn, malin, truskawek, czereśni, moreli;

35% dla wiśni;

30% dla śliwek, agrestu oraz żurawin;

25% dla czarnej, czerwonej i białej porzeczki, cytryn, bananów, granatów, guawy, mango, papai.

Napoje owocowe to wszystkie napoje bezalkoholowe produkowane na bazie soków (zawierające sok owocowy) zawierające dodatki niedozwolone przy produkcji soków oraz nektarów. Przyjmuje się, że są to produkty zawierające mniej soku niż nektary (od 0,1% do 25%).

Źródło: X-news

 

Aleksandra Rybińska

Polecane

Wróć do strony głównej