Zakochani świętują. Dziś Walentynki

W niedzielę 14 lutego obchodzone jest święto zakochanych, popularnie zwane "walentynkami".

2010-02-14, 07:25

Zakochani świętują. Dziś Walentynki

W niedzielę 14 lutego obchodzone jest święto zakochanych, popularnie zwane "walentynkami". Może być ono okazją do wyznania uczucia, albo pretekstem do przyjacielskich spotkań i wspólnej zabawy. Tradycja tego dnia jest wysyłanie miłej sercu osobie, anonimowej kartki, zwanej "walentynką".

Mimo, że święty Walenty jest patronem zakochanych w Europie od kilkuset lat, to "walentynki" są najhuczniej obchodzone w Stanach Zjednoczonych, skąd przywędrowały do nas. Tradycja tego święta wywodzi się jednak ze średniowiecznej Anglii. Według podań ludowych, tego dnia ptaki zamieszkujące wyspę łączą się w pary i rozpoczynają wicie gniazd. Literackie wzmianki o dniu świętego Walentego odnajdujemy miedzy innymi, w monologu Ofelii z "Hamleta" Williama Szekspira.

W Polsce "walentynki" pojawiły się na początku lat 90. Według badan opinii publicznej, największy entuzjazm dla święta okazują młodzi ludzie - od 18. do 24. roku życia. Sceptyczny stosunek przejawiają osoby po 60. Ponad jedna trzecia z nich, uważa "walentynki" za zbędne naśladownictwo zachodnich wzorów.

Dzień Walentego został ustanowiony ku czci dwóch świętych o tym imieniu, przy czym legendy z życia obu postaci przemieszały się na przestrzeni wieków. Jeden z nich był chrześcijańskim kapłanem, prześladowanym i spalonym na stosie. Za czasów cesarza rzymskiego Klaudiusza II udzielał potajemnie ślubów, wbrew cesarskiemu zakazowi. Imperium potrzebowało młodych mężczyzn, by wzmocnić siłę armii.

REKLAMA

Drugi Walenty był biskupem w Terni w Italii. Zginął męczeńska śmiercią w trzecim wieku. W Terni znajdują się jego szczątki. Każdego roku do tamtejszej bazyliki, gdzie odbywają się uroczystości ku czci świętego, przychodzą tysiące listów z całego świata z prośbami zakochanych o wstawiennictwo. Co roku w niedziele najbliższą 14 lutego, odbywa się święto zaręczyn. Setki par narzeczeńskich z wielu krajów, przyrzekają przy grobie świętego Walentego miłość i wierność do dnia ślubu. Papież Jan Paweł II napisał w 1997 roku specjalny list do narzeczonych, którzy przybyli do Terni. Treść listu została wyryta na płycie w pobliżu grobu świętego.

Tradycja wysyłania anonimowych wyznań miłosnych sięga 1848 roku, gdy panna Esther Howland z Worcester w stanie Massachusetts założyła firmę produkującą specjalne kartki na świętego Walentego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

 

REKLAMA

Więcej o Walentynkach na stronach serwisu naukowego

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej