X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Codzienność Wysp Owczych. Jaki jest świat Farerów?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 16:27
– Wyspy Owcze były odizolowane przez długie wieki i ciężko mówić, że jest to mieszanka różnych kultur. Farerowie wytworzyli własną. Widoczna jest u nich duma z tego, gdzie żyją, co udało się osiągnąć ich przodkom – opowiada Maciej Brencz, autor książki "Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc".
Audio
  • O czym dyskutują Farerowie na Wyspach Owczych? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Lightlana

Okładka książki "Farerskie kadry. Wysp,  gdzie owce mówia dobranoc", Wydawnictwo Poznańskie
Okładka książki "Farerskie kadry. Wysp, gdzie owce mówia dobranoc", Wydawnictwo Poznańskie

Jednocześnie – jak przyznaje gość Pawła Drozda – obecnie na wyspach są silne wpływy brytyjskie. – Farerowie są zakochani w piłce nożnej. Szacuje się, że co dziesiąty Farer jest członkiem piłkarskiego klubu. Każdy Farer i Farerka spytani o to, komu kibicują z zagranicznych zespołów, myślę, że w 100 procentach wskażą jedną z drużyn z Premier League. Piłka nożna jest tematem codziennych rozmów – opowiada gość "Świata z lotu Drozda". Mieszkańcy dyskutują także o… korkach w stolicy – Thorshavn. W wiadomościach czy na portalach informacyjnych pojawiają się także zaskakujące informacje, jak choćby ta, że jedno z farerskich kin planuje zniesienie przerwy w czasie projekcji filmu. – Na wyspach Owczych, gdzie są dwa kina, wciąż jest praktykowana przerwa np. na wyjście do toalety. W europejskich kinach tego nie praktykue się już od dekad – mówi Maciej Brencz. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której mówiliśmy także o kursach języka fareskiego dla obcokrajowców i dążeniach Farerów do niepodległości. W dalszej cześć audycji poruszone zostały również inne tematy:

  • Indianie i znaczenie wody w ich kulturze;
  • Pigmeje z plemienia Aka i tzw. water drumming oraz sytuacja Pigmejów we współczesnym świecie.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Maciej Brencz (autor bloga farerskiekadry.pl i książki "Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc"), Patricia Mccabe (przedstawicielka plemienia Nawajo), Mariusz Jachimczuk (podróżujący fotograf)
Data emisji: 22.04.2019 
Godzina emisji: 8.06

gs/pg