more_horiz
Wiadomości

Polska rozszerzy listę sankcyjną reżimu Łukaszenki. Zarembiuk: tego oczekują Białorusini

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 10:31
– Postawa Polski wobec Białorusi i Ukrainy to jest to, czego oczekują Białorusini, jest duża akceptacja – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Aleś Zarembiuk. Prezes fundacji Dom Białoruski odniósł się w ten sposób do polskich planów wpisania na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Alaksandra Łukaszenki.

W poniedziałek polskie władze mają wpisać na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Alaksandra Łukaszenki. Taką deklarację złożył w mediach społecznościowych minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Zaostrzenie sankcji to odpowiedź na decyzję białoruskiego sądu, który podtrzymał wyrok w sprawie działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta. Jak wskazał minister Kamiński, na listę sankcyjną trafią osoby odpowiedzialne za represje polityczne, w tym za represje wobec Polaków mieszkających na Białorusi.

Andrzej Poczobut został zatrzymany w marcu 2021 r.

Aleś Zarembiuk: jest duża akceptacja wobec sankcji

– Postawa Polski wobec Białorusi i Ukrainy to jest to, czego oczekują Białorusini, jest duża akceptacja – ocenił w Programie 3 Polskiego Radia Aleś Zarembiuk planowane sankcje. 

Prezes fundacji Dom Białoruski wyjaśnił, że wsparcie Polski i całej Europy dla krajów, pozostających pod dyktatem władz w Moskwie, a także kolejne sankcje nakładane na dyktatorów i ich reżimy, mają duże znaczenie. Dodał, że Białorusini popierają te sankcje, bo zdają sobie sprawę z konieczności obalenia systemu, który prześladuje własnych obywateli.

Zarembiuk dodał, że białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka rozumie tylko język siły. Jak zaznaczył, sam nie jest zwolennikiem sankcji, ale kiedy każdego dnia białoruski reżim aresztuje, torturuje i przetrzymuje dziesiątki osób, sankcje powinny być wprowadzone i utrzymane.

Posłuchaj
15:14 TROJKA Salon polityczny Trojki 2023_05_29 08-44-52.mp3 Rozmowa z Alesiem Zarembiukiem, prezesem fundacji Dom Białoruski (Salon polityczny Trójki)
 

Czytaj też:

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz 
Gość: Aleś Zarembiuk (prezes fundacji Dom Białoruski)
Data emisji: 29.05.2023
Godzina emisji: 8.45

PR3/IAR/mn/pr

Zobacz także

Zobacz także