Lekarze: bliźnięta syjamskie w dobrym stanie. Noc przespały spokojnie i osobno
Chłopcy będą w szpitalu co najmniej kilka tygodni. Ich mama przebywa w innej placówce, na oddziale położniczym.
2014-01-31, 12:11
Posłuchaj
Zabieg trwał ponad 5 godzin. Przeprowadzili go specjaliści z warszawskiego dziecięcego szpitala klinicznego przy ulicy Litewskiej pod kierunkiem profesora Andrzeja Kamińskiego.
TVN24/x-new
<<<Sukcesem zakończyła się operacja rozdzielenia bliźniąt syjamskich>>>
REKLAMA
To dopiero początek
Dyrektor szpitala Robert Krawczyk powiedział IAR, że dzieci są w dobrym stanie. Bliźnięta planowo przebywają na oddziale intensywnej terapii i nie zostały jeszcze wybudzone po zabiegu. Są odżywiane dożylnie.
Dyrektor dodał, że rozdzielenie to dopiero pierwszy etap leczenia. Dzieci czekają jeszcze kolejne operacje, które będą miały na celu doprowadzenie do porządku wszystkich narządów wewnętrznych tak, aby mogły się prawidłowo rozwijać i funkcjonować.
Niezwykle rzadka przypadłość
Bliźnięta miały wspólną częścią jelita i wspólny przewód moczowy. Przypadłość z jaką urodzili się chłopcy należy do niezwykle rzadkich.
- Jeden przypadek na 50 tysięcy, jeden na 100 tysięcy ciąż, w zależności od różnych statystyk to ciąże syjamskie - mówi prof. Mirosław Wielgoś z Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy pl. Starynkiewicza. - Natomiast taka nieprawidłowość, jaka wystąpiła w tym przypadku, została opisana do tej pory tylko kilkanaście razy - dodaje. Matka dzieci przez całą ciążę była pod opieką placówki.
REKLAMA
Czytaj też<<<2-letnie syjamskie bliźniaczki rozdzielone w USA>>>
IAR,PAP,kh
REKLAMA