Pedofilia wśród księży. Watykan odpowiada na zarzuty ONZ

2014-02-05, 18:06

Pedofilia wśród księży. Watykan odpowiada na zarzuty ONZ
W grudniu papież Franciszek powołał specjalną komisję do spraw pedofilii. Foto: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Stolica Apostolska zapewniła, że skrupulatnie przeanalizuje zarzuty skierowane pod jej adresem w związku ze skandalem pedofilii wśród księży. Część uwag ONZ duchowni uznali za próbę ingerencji w nauczanie Kościoła.

Posłuchaj

Reakcja Watykanu na zarzuty ONZ - korespondencja Marka Lehnerta (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Postawa i linia postępowania Watykanu umożliwiły wykorzystanie dziesiątków tysięcy dzieci przez księży-pedofilów - ocenił w środę Komitet ONZ ds. Praw Dziecka w raporcie. Ogłoszony w Genewie, wyjątkowo surowy dokument jest odpowiedzią organizacji na pisemne sprawozdanie i relację przedstawicieli Stolicy Apostolskiej, którzy w styczniu wyjaśnili jej ekspertom, jakie kroki podjęto w Kościele w ramach walki z pedofilią i zapobiegania takim przestępstwom.

Komitet ONZ oświadczył, że jest "poważnie zaniepokojony" tym, iż Watykan nie zdawał sobie sprawy z powagi i zasięgu tych przestępstw oraz nie przyjął na czas niezbędnych zasad postępowania, by uporać się z tym problemem i chronić dzieci. Agenda Narodów Zjednoczonych zaapelowała, by natychmiast usunięto z szeregów Kościoła wszystkich duchownych winnych pedofilii i podejrzanych o takie czyny.

Źródło: TVN24/x-news

Organizacja stanowczo zażądała, aby Stolica Apostolska udostępniła swe archiwa na temat przypadków pedofilii w Kościele oraz tych, którzy tuszowali ten skandal. Domaga się postawienia winnych przed świeckim wymiarem sprawiedliwości. W raporcie jest też apel do Watykanu o ustalenie liczby dzieci katolickich księży i zapewnienie im wszystkich praw oraz opieki ze strony ich ojców.

Watykan zapewnił w środę, że skrupulatnie przeanalizuje zarzuty skierowane pod jego adresem przez Komitet ONZ ds. Praw Dziecka. W wydanym oświadczeniu Stolica Apostolska podkreśliła, że Kościół katolicki został powołany do "obrony i ochrony praw najmłodszych".

Źródło: ROME REPORTS/x-news

Niektóre uwagi Komitetu duchowni uznali za próbę ingerencji w nauczanie Kościoła. Odnosi się to zapewne do apelu ONZ o rewizję stanowiska Watykanu wobec aborcji w przypadku zagrożenia życia. Przytoczono przykład 9-letniej Brazylijki, ofiary gwałtu, którą przy sprzeciwie miejscowego Kościoła poddano aborcji, gdyż ciąża zagrażała jej życiu.

W grudniu ubiegłego roku papież powołał specjalny zespół do spraw walki z pedofilią. - Myślcie o dobru dzieci i młodych, którzy we wspólnocie chrześcijańskiej muszą być zawsze chronieni i wspierani w ich rozwoju ludzkim oraz duchowym - apelował wtedy do księży Franciszek.

Pedofilia w Kościele

W 2011 roku stanu kapłańskiego pozbawiono 260 księży uznanych za winnych nadużyć wobec nieletnich. W kolejnym roku było ich 124. Normy postępowania w przypadkach pedofilii, której dopuścili się duchowni, zaostrzył w 2010 roku Benedykt XVI. Ustalił on między innymi, że ich przedawnienie następuje nie po dziesięciu, lecz dopiero po dwudziestu latach od momentu ukończenia przez ofiarę osiemnastego roku życia. To sprawiło, że wzrosła automatycznie liczba spraw, napływających do watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, która jest najwyższą w Kościele instancją w sprawie nadużyć seksualnych, popełnianych przez księży i zakonników.

'' PAP/IAR/aj

Polecane

Wróć do strony głównej