Wideokonferencja Tuska z liderami Majdanu. Ranni z Kijowa w Polsce
Premier ma rozmawiać wieczorem z liderami partii opozycyjnych. W czwartek poinformowano również, że Polska przyjęła na leczenie cztery osoby z Ukrainy i jest gotowa przyjąć kolejne.
2014-02-06, 16:35
Posłuchaj
Telekonferencja z Arsenijem Jaceniukiem, Witalijem Kliczką i Ołehem Tiahnybokiem miała się odbyć wczoraj. Jak tłumaczył w czwartek w Kiszyniowie premier, nie było to możliwe z przyczyn organizacyjnych. - Moi rozmówcy nie mogli być równocześnie w tym samym miejscu - tłumaczył premier. Ujawnił też, co zamierza wieczorem powiedzieć ukraińskiej opozycji, a co - jak mówił - jest wspólne dla Polski, Mołdawii i Ukrainy. Przekonywał, że nawet gdy konflikt polityczny jest trudny do rozwiązania, gdy emocje, interesy i przyzwyczajenia powodują, że ludzie są nastawieni przeciw sobie, to dialog i rozwiązania polityczne są lepsze od przemocy.– Dziś życzymy Ukrainie, aby zbudowano tam porozumienie wszystkich sił bez zagrożenia wojną domową, konfliktem czy interwencją zewnętrzną - mówił premier. Zaznaczył, że stabilność polityczna, zdolność do dialogu, poszanowanie procedur demokratycznych, bardzo utrudnia prowokowanie negatywnych scenariuszy z zewnątrz.
Czterech rannych z Majdanu w Polsce
Polska przyjęła na leczenie czterech Ukraińców, rannych podczas styczniowych zajść w Kijowie. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, decyzję tę podjęto, kierując się względami humanitarnymi. Poszkodowani przybyli w czwartek do Polski. Zostali otoczeni kompleksową opieką w szpitalu MSW, w którym będą przebywać do zakończenia rehabilitacji. Oświadczenie MSZ głosi, że- "Polska jest gotowa na przyjęcie kolejnych osób poszkodowanych w wyniku protestów, do których doszło w ostatnich tygodniach na Ukrainie. Leczenie w Polsce poszkodowanych z Ukrainy jest możliwe dzięki współpracy MSZ, MSW i ministerstwa zdrowia. W rocznicę 25-lecia rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu w Polsce, który rozpoczął naszą udaną transformację, po raz kolejny apelujemy do władz i społeczeństwa ukraińskiego o dialog, powstrzymanie się od przemocy oraz dalsze wytrwałe poszukiwanie rozwiązania politycznego obecnego konfliktu w duchu kompromisu i dobrej woli" - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Donald Tusk jest obecnie z wizytą w Mołdawii. Z premierem tego kraju rozmawia między innymi o proeuropejskich aspiracjach Kiszyniowa, przygotowaniach do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską oraz o sytuacji na Ukrainie, którą z Mołdawią łączy granica o długości 1242 kilometrów.
Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>
REKLAMA
PAP/IAR/agkm
Rosja coraz silniej naciska na rozwiązanie siłowe na Ukrainie >>>
Rezolucja Parlamentu Europejskiego: zalecane przygotowanie sankcji >>>
Bułatow oskarża o porwanie prorosyjskiego oligarchę, Medwedczuka >>>
REKLAMA
REKLAMA