X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ukraińscy spadochroniarze ostrzelani w Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 20:15
Żołnierze odpowiedzieli ogniem. Ranny został jeden z napastników - informują ukraińskie media.
Audio
  • Napięta sytuacja w Słowiańsku - relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
  • Świadek wydarzeń: Podjechały cztery jeepy. Nasz posterunkowy poprosił o dokumenty i o to, żeby wyłączyli długie światła. Wtedy z okna ktoś wysunął automat i zastrzelił go. Później inni wyszli z samochodów i zaczęli strzelać, rzucać granaty hukowe. Padł rozkaz "Padnij!", potem wszyscy zaczęli uciekać.
  • Ukraina: MSW informuje o Słowiańsku - relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
Ciągle nie wiadomo kto tak naprawdę stoi za strzelaniną w Słowiańsku
Ciągle nie wiadomo kto tak naprawdę stoi za strzelaniną w Słowiańsku Foto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Jak podaje  "Ukrainska Pravda", spadochroniarze pełnili służbę w Dobropolskim okręgu wchodzącym w skład Donbasu.  Do żołnierzy mieli strzelać mężczyźni, którzy podjechali na motorach. Dwóch napastników zostało aresztowanych.

Słowiańsk z godziną policyjną

Sytuacja w tym mieście jest coraz bardziej napięta. Samozwańczy mer Słowiańska Wiaczesław Ponomariow wezwał Moskwę do wprowadzenia wojsk do obwodów donieckiego, charkowskiego i ługańskiego.

Prorosyjscy separatyści ogłosili wprowadzenie godziny policyjnej, po tym jak w nocy z soboty na niedzielę ich posterunek zaatakowali domniemani proukraińscy napastnicy. Obostrzenia, polegające na zakazie wychodzenia na ulicę, mają obowiązywać od północy do szóstej rano.

Ciągle nie ma wiarygodnych wyjaśnień okoliczności strzelaniny w Słowiańsku. O przebiegu wydarzeń opowiedział dziennikarzom ich świadek, który sam nosi przy sobie karabin maszynowy i jest ubrany w kominiarkę. Według niego, na posterunek podjechały cztery jeepy. Dowódca poprosił kierowcę o dokumenty i o to, żeby wyłączył długie światła. Wtedy z okna ktoś wysunął automat i zastrzelił go. Później inni wyszli z samochodów i zaczęli strzelać, rzucać granaty hukowe. Padł rozkaz "Padnij!", potem wszyscy zaczęli uciekać - opowiadał świadek.

Prawy Sektor: to jest bluźniercza prowokacja

Według ukraińskiego MSW,  zginęło trzech separatystów. Co najmniej trzy osoby zostały tez ranne. To także rozłamowcy. Ministerstwo nie wyklucza, że zginęło też kilku napastników.

Rosyjski kanał telewizyjny Rossija 24 informował, że w strzelaninie zginęło pięć lub sześć osób -separatystów i napastników.

Według samozwańczych, prorosyjskich władz Słowiańska, napastnicy to członkowie Prawego Sektora. Dowodem na to ma być znaleziona w jednym z samochodów wizytówka przywódcy tej prawicowej radykalnej organizacji Dmytra Jarosza. Sam Prawy Sektor przekonuje, że nie ma z incydentem nic wspólnego. - To jest bluźniercza prowokacja ze strony Rosji: bluźniercza, ponieważ doszło do niej podczas świętej dla chrześcijan nocy (Wigilii Paschalnej) - powiedział Reuterowi rzecznik stowarzyszenia Artem Skoropadski.

Wiceprzewodnicząca Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Wiktoria Sumar oświadczyła, że  wydarzenia w Słowiańsku to prowokacja mająca na celu uzasadnienie rosyjskiej interwencji zbrojnej we wschodniej części Ukrainy, gdzie jakoby miała miejsce wojna domowa.

Rosja zdziwiona i oburzona

Rosyjskie MSZ zdążyło już wyrazić oburzenie incydentem w Słowiańsku. Rosyjscy dyplomaci twierdzą że sprowokowały go nacjonalistyczne bojówki. W ich opinii, tamte wydarzenia świadczą o tym, że władze w Kijowie nie chcą "okiełznać i rozbroić ekstremistów" .

<<<Rosja "głęboko oburzona" incydentem w Słowiańsku>>>

Rosyjskie MSZ wyraża zdziwienie, że do takiej tragedii doszło po tym, jak Ukraina, Rosja, Unia Europejska i USA podpisały porozumienie o deeskalacji napięcia. Moskwa przypomina, że w genewskich porozumieniach strony zobowiązały się do: rozbrojenia, powstrzymania się od przemocy i zastraszania cywilnej ludności.

- Strona rosyjska wzywa władze Ukrainy do bezwzględnego wypełnienia przyjętych zobowiązań, mających na celu deeskalację napięcia we wschodnich i południowych regionach kraju - można przeczytać w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.

Liczący 120 tysięcy mieszkańców Słowiańsk został całkowicie opanowany przez separatystów; w ich rękach znajduje się siedziba lokalnych władz, sił bezpieczeństwa i policji.

Po ulicach miasta jeżdżą samochody, które przez megafony informują o wprowadzeniu godziny policyjnej/You Tube

Jak podaje portal novosti.dn.ua, w Słowiańsku została porwana aktywistka Majdanu Irma Krat. Widomość tę przekazują też rosyjskie media. Nie wiadomo, przez kogo kobieta została uprowadzona i gdzie teraz przebywa.

Zdjęcie
Zdjęcie porwanej pojawiło się w rosyjskich mediach i na portalu novosti.dn.ua/print screen

 

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

IAR,PAP,to,kh,iz

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik Kremla: Rosja ma plan A, B, C i D

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 06:39
Rosja nie przygotowuje operacji wojskowej na Ukrainie - zapewnił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: 5 osób zginęło w strzelaninie koło Słowiańska

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 11:49
Według rosyjskiej telewizji prorosyjscy separatyści zostali napadnięci przez zwolenników jedności Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja "głęboko oburzona" strzelaniną w Słowiańsku

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 19:10
Według rosyjskiej telewizji, w strzelaninie na obrzeżach miasta zginęło 6 osób. Źródło to twierdzi, że prorosyjscy separatyści zostali zaatakowani przez zwolenników jedności Ukrainy.
rozwiń zwiń