Rozmowy ws. ograniczenia irańskiego programu atomowego. "Nic nie jest ustalone"

Czwarta runda rozmów w sprawie programu nuklearnego Iranu między przedstawicielami pięciu państw zachodnich a Iranem zakończyła się w Wiedniu bez rezultatów ani wyraźnych postępów. Postanowiono jednak odbyć dalsze spotkania.

2014-05-16, 21:29

Rozmowy ws. ograniczenia irańskiego programu atomowego. "Nic nie jest ustalone"

Według dziennika "Al-Ahram", który powołuje się na przedstawiciela strony irańskiej, podczas spotkania "nie osiągnięto postępu w żadnej dziedzinie (...) i nie ustalono terminu następnego spotkania".
Również Michael Mann, rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, potwierdził, że sesja rokowań grupy 5+1 (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) z Iranem nie przyniosła rezultatów.
- Nic nie jest ustalone, dopóki nie zostało ustalone wszystko - dodał Mann.
- W negocjacjach są zawsze lepsze i gorsze dni. Nie było to dla nas zaskoczenie i wiedzieliśmy, że będzie ciężko - podsumowuje amerykańskie źródło dyplomatyczne, cytowane przez agencję EFE, przebieg rozmów, które rozpoczęły się we wtorek w Wiedniu.
Rozmowy, które powinny doprowadzić do zawarcia porozumienia zobowiązującego Iran do rezygnacji z przygotowania produkcji broni nuklearnej w zamian za całkowite zniesienie sankcji gospodarczych wobec Teheranu rozpoczęły się 18 lutego. Aragczi powiedział, że istnieje jeszcze nadzieja na osiągnięcie końcowego porozumienia przed 20 lipca, wyznaczonym ostatecznym terminem zawarcia wspomnianego porozumienia.

FILM z 20.04.2014 r.: Iran rozpoczął wdrażanie postanowień umowy zawartej ze światowymi mocarstwami w sprawie jego programu atomowego. Wstrzymano, wywołujący najwięcej zastrzeżeń, proces wzbogacania uranu.

ENEX/x-news

Iran zaprzecza, jakoby miał być zainteresowany w produkcji broni jądrowej, i zapewnia, że jego program wzbogacania uranu ma na celu jedynie produkcję paliwa do reaktora atomowego.
Według źródeł dyplomatycznych, na które powołuje się AP, celem prowadzonych rokowań jest częściowa zmiana konstrukcji irańskiego reaktora atomowego, aby produkował on zmniejszoną ilość plutonu.
pp/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej