18. Piknik Naukowy. Także uczniowie zaprezentują doświadczenia

Na uczestników 18. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik czeka jak zwykle mnóstwo atrakcji przygotowanych przez organizatorów oraz wystawców.

2014-05-30, 08:00

18. Piknik Naukowy. Także uczniowie zaprezentują doświadczenia
. Foto: materiały promocyjne

Posłuchaj

Agnieszka Portacha z zespołu szkół numer 106 na Białołęce w Warszawie o Pikniku Naukowym (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W 200 stanowiskach instytucje z Polski i zagranicy zaoferują zwiedzającym bogactwo pokazów z niemal każdej dziedziny wiedzy: nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych.

Zobacz jakie atrakcje na 18. Pikniku Naukowym przygotował portal PolskieRadio.pl

Nie tylko naukowcy, ale także uczniowie będą prezentować ciekawe doświadczenia podczas sobotniego Pikniku Naukowego. Tematem przewodnim jest "Czas” i właśnie jego dotyczą eksperymenty młodzieży.

Jak wyjaśnia nauczycielka Agnieszka Portacha z zespołu szkół numer 106 na Białołęce w Warszawie, z roku na rok coraz więcej osób chce prezentować doświadczenia naukowe. W tym roku, jak informuje gość Polskiego Radia 24, uczniowie przygotowali 5 głównych pokazów z dziedziny fizyki, chemii, biologii i matematyki. Odbędą się także warsztaty origami.

REKLAMA

Jedna z uczennic, Paulina Eisenmann, przygotowała doświadczenie, które pozwoli określić wiek poszczególnych przedmiotów. Wszystko dzięki czasowi połowicznego rozpadu pierwiastków, w tym wypadku węgla. Wynosi on około 5 tysięcy 700 lat.

Piknik Naukowy organizują Centrum Nauki Kopernik oraz Polskie Radio. To największa impreza popularyzująca naukę, która odbywa się na wolnym powietrzu.

Piknik Naukowy jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej, organizowaną wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia – zarówno proste, związane z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowsze dokonania współczesnych uczonych. Piknik Naukowy jest wydarzeniem unikatowym na skalę globalną, stał się rozpoznawalną, międzynarodową marką. Przyciąga wielu zagranicznych gości i stanowi wzór do naśladowania – swoje Pikniki organizują Ukraina, Gruzja, Chorwacja, Rosja i Litwa.

Jak co roku każdy, bez względu na wiek, płeć, wykształcenie czy zainteresowania znajdzie coś dla siebie – począwszy od matematyki oraz widowiskowych chemii i fizyki, poprzez archeologię, historię i geografię, aż po biologię i medycynę. Podczas Pikniku w atrakcyjny sposób zaprezentują się nie tylko jego organizatorzy, ale i liczne instytucje naukowe i kulturalne z kraju i z zagranicy. Nie zabraknie też konkursów z atrakcyjnymi nagrodami – wśród nich „Gra terenowa Polskiego Radia – poznaj Piknik Naukowy”, której uczestnicy będą mieli szansę zdobyć m.in. hulajnogę, deskorolkę oraz gokarta.

REKLAMA

Na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik portal PolskieRadio.pl organizuje kolejną edycję głośnej akcji “Dotknij Dźwięku” z 2012 roku. W ramach pierwszej odsłony razem z internautami wybraliśmy 24 najważniejsze nagrania XX wieku. Wśród nich znalazły się między innymi słowa Neila Armstronga wypowiedziane na Księżycu, polonez w wykonaniu Paderewskiego, sportowe poezje Tomasza Zimocha, słynne cytaty z Johna Kennedy'ego i Martina Luthera Kinga, jedyny zapis dźwiękowy głosu Józefa Piłsudskiego, Lecha Wałęsy i Jana Pawła II oraz polityczne lapsusy językowe znane z plebiscytu Srebrne Usta.

Nagrania te odtworzyliśmy przy użyciu technologii druku 3D.

W tym roku chcemy uwiecznić też Ciebie!

Wejdź na stronę www.dotknijdzwieku.polskieradio.pl i nagraj swój przekaz dla XXI wieku. Podziel się tym, co jest dla Ciebie najważniejsze, najśmieszniejsze lub najdziwniejsze. Zaśpiewaj piosenkę. Nagraj beatbox. Opowiedz dowcip. Pozdrów mamę.

REKLAMA

10 najbardziej ponadczasowych nagrań wyemitujemy w Polskim Radio i uwiecznimy w niepowtarzalnym wydruku 3D.  A po akcji postawimy... Pomnik Dźwięku, który będzie zawierał wybrane dźwięki. W trakcie pikniku będziemy bez przerwy zbierali kolejne nagrania, a każdy uczestnik będzie mógł w czasie rzeczywistym zobaczyć jak jego głos wpływa na kształt Pomnika Dźwięku.

Patronat honorowy nad 18. Piknikiem Naukowym objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

31 maja od godz. 11.00 do 20.00 zapraszamy na Stadion Narodowy w Warszawie. Wstęp wolny. Więcej informacji na pikniknaukowy.pl

IAR,kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej