18. Piknik Naukowy. Doświadczenia, eksperymenty i pokazy
Stadion Narodowy jak w czasie mistrzostw w 2012 roku. Tym razem jednak to nie sport, a nauka przyciągnęła tysiące odwiedzających. W sobotę około 150 tysięcy osób uczestniczyło w 18. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
2014-05-31, 22:18
Posłuchaj
Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Dodaj do playlisty
Tematem tegorocznego Pikniku był "czas", rozumiany nie tylko jako pomiar, ale też np. jako nasz zegar biologiczny.
Piknik Naukowy 2014. Zobacz więcej >>>
Zwiedzający mogli na ponad 200 stanowiskach zobaczyć prawie tysiąc pokazów, czekały na nich wykłady, gry i spotkania z naukowcami. W 12 namiotach prezentowało się Polskie Radio.
W największej w Europie popularnonaukowej imprezie plenerowej uczestniczyło około 150 instytucji polskich i zagranicznych.
REKLAMA
Przełamywanie granic
Wokół Stadionu Narodowego można było m.in. zobaczyć drużynę robotów podczas meczu piłkarskiego, skorzystać z doświadczeń chemicznych, eksperymentów optycznych, zabaw z laserem i zajęć z archeologii dla wszystkich grup wiekowych.
- Bardzo ciekawe były pokazy związane z tematem tegorocznego Pikniku, czyli: czasem, nie tylko z pomiarem czasu, ale też naszym zegarem biologicznym, starzeniem się komórek, tym co się dzieje, kiedy ona nie umiera, ale namnaża się, jak staramy się zapobiegać ich starzeniu - powiedział dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer.
Jego zdaniem do największych atrakcji należał - prezentowany na płycie Stadionu Narodowego - gigantyczny samochód Bloodhound SSC, który w 2016 roku ma bić rekord prędkości - ponad 1600 km/h. - To projekt, pokazujący, że nauka i technika mają pokonywać i przekraczać granice - podkreślił Firmhofer.
Stawiać pytania, szukać odpowiedzi
- Zazwyczaj nauka jest postrzegana jako elitarna, trudna i niedostępna. Tutaj młodzieży i dzieciom mówi się o jej osiągnięciach w sposób (...) przystępny. Mam nadzieję, że dzieci, które dzisiaj przyszły na Piknik, będą stawiały rodzicom pytania, a w przyszłości same będą na nie szukać odpowiedzi - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.
REKLAMA
Według niej impreza ta jest ważny też dla naukowców, którzy czasem "lekceważą najważniejszą funkcję nauki, jaką jest praca dla społeczeństwa". - Tutaj mogą zobaczyć jak bardzo ludzi interesuje to, co robią i jak ważne są ich osiągnięcia – podkreśliła.
Piknik widziany z trybun Stadionu Narodowego PAP/Paweł Supernak
Polskie Radio na Pikniku
Na stoiskach Polskiego Radia można było m.in. sprawdzić, ile centymetrów ma jedna sekunda nagrania, wcielić się w radiowego serwisanta, reportera czy montażystę, przekonać się, na czym polega proces cyfryzacji dźwięku i uczestniczyć w "budowaniu" niezwykłego monumentu - Pomniku Dźwięku. Stadion Narodowy odwiedzili znani radiowi dziennikarze m.in: Artur Andrus, Piotr Baron, Roman Czejarek, Zbigniew Krajewski, Tomasz Zimoch i Marek Niedźwiecki.
Stanowisko portalu polskieradio.pl Marlena Borawska/PR
Portal PolskieRadio.pl przygotował kolejną edycję głośnej akcji "Dotknij Dźwięku" z 2012 roku. W ramach pierwszej odsłony Portal razem z internautami wybrał 24 najważniejsze nagrania XX wieku. Wśród nich znalazły się między innymi słowa Neila Armstronga wypowiedziane na Księżycu, polonez w wykonaniu Paderewskiego, sportowe poezje Tomasza Zimocha. Nagrania te zostały wówczas "odtworzone" przy użyciu technologii druku 3D.
Nagrania były też zbierane bez przerwy podczas Pikniku w stanowisku B13, a każdy uczestnik mógł w czasie rzeczywistym zobaczyć, jak jego głos wpływa na kształt Pomnika Dźwięku, którego powstanie zwieńczy całą akcję. Ale to nie wszystko. Można też wejść na stronę dotknijdzwieku.polskieradio.pl i nagrać swój przekaz dla XXI wieku.
Jedną z wielu osób, które włączyły się do akcji podczas trwania Pikniku, był prezes Polskiego Radia S.A. Andrzej Siezieniewski.
- Żyjemy w czasach bardzo niespokojnych i to przesłanie, które byłoby chyba najważniejsze z naszego punktu widzenia, to wezwanie do zgody, bo zgoda buduje, a niezgoda rujnuje – powiedział prezes Andrzej Siezieniewski.
Piknik Naukowy jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej, organizowaną wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.
Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Roberta Firmhofera, dyrektora Centrum Nauki Kopernik oraz Krystyny Kępskiej-Michalskiej z Polskiego Radia. Pierwsza impreza jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS – miała miejsce 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta.
Jolanta Wiśniewska, członek Zarządu Polskie Radio S.A. i Andrzej Szozda z PolskieRadio.pl w stanowisku portalu / Marlena Borawska/PR
pp/IAR/PAP
REKLAMA