X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nauczyciele też będą podpisywać deklarację wiary? Minister: szkoła publiczna powinna być neutralna światopoglądowo

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 20:51
- Także nauczyciel uczący w szkole publicznej powinien w swojej pracy tę neutralność zachować, inaczej łamie prawo - stwierdziła Joanna Kluzik-Rostkowska.
Nauczyciele też będą podpisywać deklarację wiary? Minister: szkoła publiczna powinna być neutralna światopoglądowo
Foto: mco4684/sxc.hu/cc

W internecie pojawił się apel o stworzenie deklaracji wiary, którą mogliby podpisywać nauczyciele. Funkcjonująca deklaracja wiary lekarzy, w której medycy uznają prymat prawa bożego, budzi ogromne kontrowersje.

- Mam nadzieję, że ten dokument pozostanie wyłącznie w sferze projektu. Mam nadzieję, że nie stanie się przyczynkiem do rozpętania jakiejś wojny religijnej w polskiej szkole - powiedziała minister edukacji. Joanna Kluzik-Rostkowska zaznaczyła, że szkoła publiczna w Polsce na mocy konstytucji i różnych innych aktów prawnych, m.in. ustawy Karta Nauczyciela, ma być szkołą neutralną światopoglądowo.

- Łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której za deklaracją, o której w tej chwili mówimy, swoje deklaracje będą chcieli mieć przedstawiciele innych wyznań, którzy również są nauczycielami i pracują w polskich szkołach. Na końcu tej drogi możemy mieć poważną wojnę religijną, w którą zostaną wplątane dzieci. Zupełnie nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Będę robić wszystko, by neutralność światopoglądowa polskiej szkoły została zachowana - zadeklarowała.
"Podpisze - złamie prawo"
Według Kluzik-Rostkowskiej, jeżeli nauczyciel podpisze taką deklarację i będzie uczyć zgodnie z zapisami w niej zawartymi, to powinien liczyć się z reakcją dyrektora szkoły, organu prowadzącego i wojewody. - Łamie on konstytucję, która mówi, że wszyscy obywatele mają takie same prawa i obowiązki bez względu na wyznanie i światopogląd oraz łamie przepisy Karty Nauczyciela - wyjaśniła minister.
Przywołała artykuł 6. Karty Nauczyciela, w którym zapisano, że "nauczyciel obowiązany jest (...) kształcić i wychowywać młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka oraz dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów".
Minister edukacji poinformowała, że w przypadku złamania prawa przez nauczyciela każdy rodzic, który poczuje się zaniepokojony sytuacją, ma prawo zwrócić się do wojewody w tej sprawie. Wojewoda uruchomi wówczas postępowanie dyscyplinarne wobec takiego nauczyciela.
Kluzik-Rostkowska poinformowała także, że pod koniec sierpnia będzie miała comiesięczne spotkanie z kuratorami oświaty i porozmawia z nimi na ten temat.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Komentarze1
aby dodać komentarz
Oberek2014-07-28 22:23 Zgłoś
Oto widać dyktat państwa, które miało być wspólnym dobrem, teraz okazuje się tyranem za nasze podatki. Kto tak naprawdę zdziera z nas skórę, żeby narzucać nam chłam światopoglądowy? Do prawdy dodaje kłamstwa, żeby uzyskać EURO-POPRAWNOŚĆ. Komuna pełną gębą - wiele się musi zmienić, żeby wszystko zostało po staremu...

Czytaj także

Korwin-Mikke chce koalicji z PiS. "Mogę być wicepremierem"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 18:30
Janusz Korwin-Mikke mówi w rozmowie z "Newsweekiem", że dla dobra Polski może stworzyć koalicję z każdym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS w koalicji z Kongresem Nowej Prawicy? Kaczyński: Korwin-Mikke jest nieporozumieniem w polityce

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 18:25
Janusz Korwin-Mikke mówi w rozmowie z "Newsweekiem", że dla dobra Polski może stworzyć koalicję z każdym. - Nie jesteśmy zainteresowani sojuszem z liderem Kongresu Nowej Prawicy - podkreśla w wywiadzie dla "Faktu" prezes Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hofman: żadnej koalicji z Korwin-Mikkem. Jego obecność w polityce to nieporozumienie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 11:06
Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości mówił w radiowej Trójce, że jego partia nie planuje i nie wejdzie w układ rządowy z Kongresem Nowej Prawicy. - Naszym celem są samodzielne rządy - podkreślił Adam Hofman.
rozwiń zwiń