Jak wyglądało codzienne życie w powstańczej Warszawie?

Mobilizacja, nadzieja i ofiarność - tak historycy opisują postawę mieszkańców stolicy w pierwszych dniach powstania warszawskiego. Z zachowanych dokumentów i relacji wynika, że ludność czynnie pomagała walczącym i sobie nawzajem.

2014-08-07, 16:24

Jak wyglądało codzienne życie w powstańczej Warszawie?
Kadr z filmu "Powstanie Warszawskie”. To pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych. Foto: mat. prasowe

Posłuchaj

Andrzej Komuda: od pierwszych chwil zrywu, ludzie organizowali się, by nieść pomoc (IAR A.Pszoniak)
+
Dodaj do playlisty

Przewodnik z Muzeum Powstania Warszawskiego Andrzej Komuda podkreśla, że od pierwszych chwil zrywu, ludzie organizowali się, by nieść pomoc. Spontanicznie powstawał tak zwane komitety blokowe, które organizowały jadłodajnie, w których mogli się żywić mieszkańcy miasta, którzy nie mieli własnych zapasów żywności. Próbowano też organizować noclegownie, z których korzystali warszawiacy pozbawieni w wyniku walk dachu nad głową. Dużą rolę w pomocy mieszkańcom miasta odegrały zakony. Nawet te o tak zwanej ścisłej regule, były otwarte dla potrzebujących. Pomieszczenia zostały dostosowane na potrzeby szpitali i noclegowni.

Z
Z dokumentów p. Karola Bohdanowicza, delegata Rady Głównej Opiekuńczej na okręg warszawski. Udostępniła Małgorzata Zalewska (IAR)

 

Warszawiacy organizowali też pomoc dla powstańców. Dzięki różnym organizacjom, mieli dostęp między innymi do żywności oraz środków higienicznych. Największą rolę odegrała organizacja o nazwię Pomoc Żołnierzom. Były to głównie kobiety, które "matkowały" - jak mówi Komuda, żołnierzom, dostarczając im pożywienie oraz świeżą bieliznę. Póki było to możliwe, gotowały posiłki, oraz robiły pranie.

REKLAMA

Z
Z dokumentów p. Karola Bohdanowicza, delegata RGO na okręg warszawski. Udostępniła Małgorzata Zalewska (IAR)

Andrzej Komuda przyznaje, że nastawienie mieszkańców stolicy do powstania i powstańców z czasem się zmieniało. Z relacji wynika, że pod koniec walk, oddziały spotykały się nawet z wrogością. Coraz bardziej liczne ofiary oraz z niszczenia w mieście spowodowały, że polskie oddziały przechodzące ulicami, słyszały mieszkańców, którzy oskarżali żołnierzy o doprowadzenie stolicy do ruiny.

 

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Trwało 63 dni. W walkach poległo kilkanaście tysięcy powstańców. Według różnych szacunków w czasie powstania zginęło, bądź zostało zamordowanych przez Niemców od 150 do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców miasta.

REKLAMA

70. rocznica Powstania Warszawskiego - zobacz serwis>>>

mc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej