34. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Syreny zawyły w Szczecinie

Syreny alarmowe na terenie Stoczni Szczecińskiej uczciły dziś 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Związkowcy "Solidarności", samorządowcy i mieszkańcy Szczecina na pamiątkę wydarzeń z 1980 roku spotkali się przed pomnikiem Anioła Wolności

2014-08-30, 13:20

34. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Syreny zawyły w Szczecinie
Ratyfikowanie porozumień sierpniowych w Szczecinie przez pierwszego sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Janusza Brycha. Pierwszy od lewej Marian Jurczyk. Foto: Stefan Cieślak/Wikipedia

Posłuchaj

Szczecin: 34. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Złożono tam kwiaty i uczczono pamięć o uczestnikach strajku.
Uroczystościom rocznicowym towarzyszy wystawa rysunków szczecińskiego satyryka Arkadiusza Gacparskiego, ukazująca rzeczywistość PRL w krzywym zwierciadle. Wieczorem zaplanowano koncert Lady Pank i Kolaborantów. ​

Sierpień 1980 - serwis specjalny >>>
W sierpniu 1980 roku robotnicy Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie rozpoczęli protest przeciwko drastycznym podwyżkom cen żywności. Na czele strajku stanął Marian Jurczyk. Komitet protestacyjny sformułował listę 36 postulatów, w tym utworzenie wolnych związków zawodowych, zniesienie cenzury, upamiętnienie ofiar Grudnia 1970 roku.

Grudzień 1970 - serwis specjalny >>>

Szczecin był pierwszym miastem w Polsce, w którym podpisano porozumienia między strajkującymi robotnikami a komunistycznym rządem.

REKLAMA

Porozumienia skończyły falę strajków

Porozuminie szczecińskie było jednym z trzech, obok gdańskiego i jastrzębskiego porozumień, kończących falę strajków w sierpniu 1980 roku. Strona rządowa reprezentowana przez wicepremiera Kazimierza Barcikowskiego podpisała je ze strajkującymi w Stoczni Szczecińskiej, na czele których stał Marian Jurczyk. Następnego dnia podpisano porozumienie w Gdańsku, a 3 września w Jastrzębiu. Umożliwiło to rozpoczęcie przemian w kraju.

Strajki w Szczecinie rozpoczęły się 18 sierpnia w Stoczni Remontowej "Parnica", a potem w dwóch wydziałach Stoczni imienia Adolfa Warskiego oraz w Stoczni "Gryfia". Tego samego dnia po południu w świetlicy głównej stoczni Warskiego rozpoczęły się obrady delegatów strajkujących załóg. Reprezentacja ta wybrała spośród siebie siedmioosobowe prezydium Komitetu Strajkowego pod przewodnictwem Mariana Jurczyka. Przywódca strajku w Szczecinie mówił po latach, że o zwycięstwie protestujących w sierpniu 80 roku zadecydowało ogromne poparcie społeczeństwa. Wspominał także, że powstanie "Solidarności" pozwoliło odzyskać wolność nie tylko Polsce, ale także naszym sąsiadom.
Otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności. "Nie potrafimy cieszyć się ze zwycięstw" >>>
Stronę rządową w rozmowach ze strajkującymi w Szczecinie reprezentował wicepremier Kazimierz Barcikowski. Po podpisaniu porozumienia mówił, że osiągnięcie kompromisu przyjął z ogromną ulgą. W specjalnym telewizyjnym wystąpieniu podkreślił, że porozumienie to przykład, iż ostry konflikt społeczny może być rozwiązany w drodze dialogu.
Dzień po podpisaniu porozumienia w Szczecinie media informowały, że życie w mieście wraca do normy.
Porozumienia sierpniowe między innymi przyznawały wolnym związkom zawodowym prawo do działania oraz szeroki zakres uprawnień. Umożliwiło to powstanie pierwszego wolnego, niezależnego związku zawodowego NSZZ "Solidarność". Władze zobowiązały się do opublikowania w ciągu kilku miesięcy podstawowych założeń reformy gospodarczej, do wniesienia ustawy o ograniczeniu cenzury oraz do rozpatrzenia wniosków zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i '76 roku. Podpisanie historycznych porozumień sierpniowych zapoczątkowało proces upadku komunizmu w Polsce i pośrednio zmiany ustrojowe w innych europejskich państwach bloku komunistycznego.

IAR, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej