NIK przeprowadzi przegląd rady audytorów NATO
Najwyższa Izba Kontroli została wybrana do przeprowadzenia audytu w International Board of Auditors for NATO, strukturze kontrolującej wydawanie środków na infrastrukturę Paktu Północnoatlantyckiego.
2014-09-02, 07:26
Posłuchaj
Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski poinformował, że dzięki umowie zawartej z IBAN, Izba będzie miała szerszy wgląd w to, jak pieniądze na rozbudowę natowskich lotnisk czy portów są wydawane. Dodał, że przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Newport w Walii eksperci NIK będą mówić o tym, że Polska potrzebuje jeszcze więcej infrastruktury i wojsk sojuszniczych.
Ważne dla polskiego bezpieczeństwa
Prezes Kwiatkowski dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej zwiększanie natowskiej infrastruktury w Polsce, a co za tym idzie i oddziałów sojuszniczych, jest jak najbardziej wskazane i oczekiwane. Jak podkreślił, dla polskiego bezpieczeństwa ważne jest, aby właśnie w naszym kraju powstawały dobrze dostosowane lotniska, bazy wojskowe i paliwowe oraz wszystko, co umożliwia szybkie przyjęcie wojsk sojuszniczych w razie zagrożenia.
Polska od momentu wejścia do NATO dostaje wsparcie finansowe na modernizację wojskowej infrastruktury. Wiceszef MON Czesław Mroczek zapewnił, że środki te są dobrze wydawane. Wyjaśnił, że z funduszy natowskich była współfinansowana rozbudowa wszystkich najważniejszych lotnisk wojskowych: w Powidzu, Krzesinach, Mińsku Mazowieckim, Malborku i Mirosławcu.
To nie pierwsza kontrola
Na rozbudowę lotnisk i wojskowych portów dostaliśmy w sumie ponad kilkaset milionów euro. Dzięki temu obecnie możemy przyjmować natowskie pododdziały.
REKLAMA
NIK przeprowadzał już kontrolę środków z NATO przeznaczanych w Polsce na wojskową modernizację. Trzy lata trwała między innymi kontrola w wielonarodowym Korpusie Północ-Wschód ze Szczecina. Kontrolerzy nie stwierdzili większych uchybień w wydawaniu sojuszniczych pieniędzy.
IBAN, który działa od 1953 r., jest organem audytorskim NATO. Prowadzi kontrolę finansów organów Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz sprawdza wykorzystanie środków w ramach współfinansowanego przez kraje członkowskie Programu Inwestycji w Dziedzinie Bezpieczeństwa NATO (NATO Security Investment Programme; NSIP). Z jego środków buduje się i modernizuje infrastrukturę obronną, m.in. systemy kierowania, dowodzenia i łączności, radary obrony powietrznej, lotniska i porty morskie, bazy paliwowe, składy zaopatrzenia i sieci rurociągów paliwowych.
IBAN składa się z sześciu członków, którzy nadzorują wykonanie audytów przez zespół około dwudziestu zawodowych audytorów. Członkowie IBAN są powoływani przez Radę Północnoatlantycką na czteroletnie kadencje, bez możliwości przedłużenia mandatu. Za przeprowadzone audyty odpowiadają wyłącznie przed Radą. Obecnie w IBAN zasiadają przedstawiciele Czech, Grecji, Holandii, Norwegii, Turcji i Wielkiej Brytanii. Jeden z członków IBAN, wskazany przez Radę Północnoatlantycką, przez dwa lata pełni funkcje przewodniczącego. NIK miał swojego przedstawiciela w IBAN w latach 2006-2010. W latach 2007-2009 pełnił on funkcję przewodniczącego.
Czytaj też<<<Merkel zapewnia: Polska może liczyć na pomoc NATO>>>
REKLAMA
IAR,PAP,kh
REKLAMA