Jacek Cichocki - szef kancelarii premier Ewy Kopacz

2014-09-19, 15:34

Jacek Cichocki - szef kancelarii premier Ewy Kopacz
Jacek Cichocki. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Jacek Cichocki, 42-letni szef kancelarii premiera Donalda Tuska, ma kierować także kancelarią premier Ewy Kopacz. Jest politologiem, socjologiem i znawcą państw byłego ZSRR. Wcześniej kierował MSW i był sekretarzem Kolegium ds. Służb Specjalnych.

Cichocki urodził się w 1971 roku. Ukończył Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1995-1997 pracował w Fundacji im. Stefana Batorego. Związany jest z warszawskim Klubem Inteligencji Katolickiej.

Od 1992 roku współpracował z Ośrodkiem Studiów Wschodnich. Specjalizował się w analizie sytuacji politycznej, społecznej i ekonomicznej na obszarze byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, między innymi w państwach Kaukazu i Azji Centralnej. Od 2001 roku był wicedyrektorem OSW, a w roku 2004 zastąpił na stanowisku dyrektora tragicznie zmarłego Marka Karpa. Cichocki kierował OSW do listopada 2007 roku.

Szefem kancelarii premiera Donalda Tuska został w lutym 2013 roku. Wcześniej, od listopada 2011 roku, kierował MSW. Było to po podzieleniu MSWiA na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

W 2012 roku w jednym z wywiadów został zapytany, dlaczego został szefem MSW. - Zadaje pani takie samo pytanie, jakie zadaje wielu moich przyjaciół, także moja żona. Ja naprawdę uważam, że mogę zrobić coś dobrego dla państwa polskiego i Polaków w sposób jak najbardziej fachowy. Zapewniam, że nie mam parcia na władzę – powiedział wówczas dziennikarce.

W styczniu 2008 roku został sekretarzem stanu w kancelarii premiera oraz sekretarzem Kolegium ds. Służb Specjalnych. W 2012 roku, gdy po aferze Amber Gold okazało się, że nie było koordynacji działań służb i organów państwa, Tusk zapowiedział reformę służb specjalnych i pakiet ustaw dotyczących ABW, CBA, SW, SWW i SKW. Cichocki wraz z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem stanął wówczas na czele zespołu przygotowującego zmiany w służbach. Jak dotąd do Sejmu trafiły projekty ustaw o ABW i AW. Zajmuje się nimi specjalna podkomisja.

Cichocki jako szef MSW zakończył reformę systemu emerytalnego służb mundurowych, przybliżając go do systemu powszechnego, jednak jako minister nadzorujący służby mundurowe pozostawał w cieniu. Jedynie przy okazji współorganizowanych przez Polskę i Ukrainę piłkarskich mistrzostw Europy pojawiał się na konferencjach związanych z bezpieczeństwem w trakcie Euro.

W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył Cichockiego Złotym Krzyżem Zasługi.

PAP/iwo

Polecane

Wróć do strony głównej