Najlepsi młodzi naukowcy z zjechali do Polski. Ich projekty można oglądać w BUW
8 projektów z 37 krajów, w tym 14 spoza Wspólnoty. Do Warszawy przyjechali najzdolniejsi, młodzi naukowcy, aby walczyć o nagrody pieniężne, staże i prestiż. W Polsce rozpoczyna się 26. finał Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej.
2014-09-20, 06:47
Posłuchaj
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konkursu profesor Jan Madey mówił, że Polska od lat odnosi w tych zawodach sukcesy. Tylko raz w historii naszych udziałów nie przywieźliśmy ani jednej nagrody. A zdarzały się lata tłuste, gdy wyróżnień było po kilka. Najmocniejsi jesteśmy z matematyki, fizyki, chemii i astronomii.
- Naukowcowi do osiągnięcia sukcesu nie wystarczy talent, ale potrzebna jest przede wszystkich ciężka praca. Trzeba być też odpornym na to, że w tym zawodzie jest więcej porażek niż sukcesów - oceniał w czwartkowym "Popołudniu z radiową Jedynką" prof. Jan Madej, przewodniczący krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, szef Komitetu Organizacyjnego EUCYS (Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej 2014).
Polskę będzie reprezentować trzech młodych naukowców. Profesor Madey zwraca uwagę, że ich projekty były już zauważone na innych konkursach. Monika Leończyk z II LO w Słupsku za projekt "Wielkie znaczenie owadów, czyli wpływ trzmieli ziemnych na pomidory zwyczajne" była wyróżniona w konkursie Google'a.
Jerzy Szuniewicz z VIII LO w Poznaniu zaprezentuje swoje badania na temat "Wykorzystania przestrzennego modulatora światła do optymalizacji procesu sprzęgania pojedynczych fotonów do światłowodów jednomodowych". Ten projekt był wyróżniony w Stanach Zjednoczonych na konkursie Intel ISEF.
>>> Rozpoczyna się warszawski Festiwal Nauki! >>>
Natomiast Andrzej Żak z LXIV Liceum w Warszawie przedstawi projekt "Wpływ języka polskiego na zagrożony wymarciem język wilamowski (etnolekt wymysiöeryś)".
Projekty wszystkich uczestników konkursu można od soboty oglądać w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
pp/IAR
REKLAMA