Głosowanie nad odwołaniem Radosława Sikorskiego w piątek

Dzień wcześniej - zgodnie z decyzją Prezydium Sejmu - odbędzie się debata. Wniosek o odwołanie Radosława Sikorskiego z funkcji marszałka Sejmu złożył pod koniec października klub PiS.

2014-11-04, 17:33

Głosowanie nad odwołaniem Radosława Sikorskiego w piątek
Marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Foto: PAP/Jakub Kamiński

Posłuchaj

Wicemarszałek Eugeniusz Grzeszczak z PSL-u o głosowaniu w sprawie odwołania marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wniosek ma związek z publikacją amerykańskiego portalu Politico, w której przytoczono wypowiedzi byłego szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wynikało z nich, że w 2008 roku w Moskwie ówczesny premier, dziś prezydent Rosji Władimir Putin miał mówić ówczesnemu premierowi RP Donaldowi Tuskowi o podziale Ukrainy.
"On chciał, abyśmy wzięli udział w rozbiorze Ukrainy. (…) Putin stwierdził, że Ukraina jest sztucznym państwem, że Lwów jest polskim miastem i że warto zająć się tym wspólnie" - taki cytat amerykański magazyn przypisał obecnemu marszałkowi Sejmu.
Radosław Sikorski oznajmił, że jego słowa zostały przez dziennikarzy Politico "nadinterpretowane". Później przyznał, że podczas wizyty polskiej delegacji rządowej w Rosji nie doszło do rozmowy dwustronnej Putin-Tusk. Stwierdził, że w tej sprawie zawiodła go pamięć.
x-news.pl, TVN24
Według Regulaminu Sejm odwołuje marszałka na wniosek złożony przez co najmniej 46 posłów i imiennie wskazujący kandydata na kolejnego marszałka. Sejm odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu. Kandydatem PiS na marszałka Sejmu jest poseł niezrzeszony Andrzej Smirnow.
***
W czwartek Sejm wysłucha informacji rządu o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w latach 2014-2015, którą przedstawi nowy minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Po informacji planowana jest krótka debata.
Wystąpienie szefa dyplomacji zapowiedziała w sejmowym expose 1 października premier Ewa Kopacz. Mówiła wtedy, że odbudowanie zaufania obywateli wymaga budowania ponadpartyjnego porozumienia w sprawach, które są polską racją stanu, a więc w polityce zagranicznej i obronnej.
Priorytety polskiej polityki zagranicznej prezentowane są w Sejmie każdego roku. Ostatnia informacja została przedstawiona w maju tego roku, przez poprzedniego ministra Radosława Sikorskiego.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej