Petro Poroszenko: podobnie, jak 80 lat temu, tak i teraz Ukraińcom potrzebna jest jedność
Mieszkańcy Kijowa przyszli w sobotę ze zniczami i kłosami zboża przed Pomnik Ofiar Wielkiego Głodu, by uczcić pamięć ofiar sztucznie wywołanej w czasach stalinowskich klęski głodowej, która w latach 1932-33 pochłonęła życie co najmniej 3,5 mln ludzi.
2014-11-22, 18:05
Posłuchaj
- Podobnie, jak 80 lat temu, tak i teraz Ukraińcom potrzebna jest jedność - powiedział ukraiński prezydent Petro Poroszenko, który wziął udział w obchodach. - Dziś wróg chce nas podzielić, skłócić, zasiać między nami wrogość - podkreślił.
Ukraiński przywódca stwierdził, że następcy ideologiczni Stalina nie rozpłynęli się w historii. - Nadal urządzają krwawe bale na czasowo okupowanych ziemiach tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, przeprowadzając eksperymenty czasów Wielkiego Głodu, odbierając ludności cywilnej jedzenie - oświadczył.
Prezydent zapewnił, że Ukraińcy nigdy nie staną się ofiarami kolejnego ludobójstwa.
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>
Wielki Głód na Ukrainie
W czasach komunistycznych Ukrainę dotknęły trzy fale głodu: na początku lat 20., potem 30. i w latach 1946-47. Najtragiczniejszy w skutkach był Wielki Głód z lat 1932-33, w którego najgorszym czasie umierało dziennie do 25 tys. ludzi.
Powodem głodu była prowadzona od 1930 roku przymusowa kolektywizacja rolnictwa w ZSRR, która powodowała chaos na wsi: niszczenie przez aktywistów dobytku chłopów, wyprzedawanie i zarzynanie koni w obawie przed ich konfiskatą, powstrzymywanie się od prac polowych.
Władze oskarżały kułaków o agitację przeciwko kołchozom oraz o sabotaż, a jednocześnie błędnie spodziewały się, że w wyniku kolektywizacji produkcja rolna wzrośnie - na planach eksportu płodów rolnych opierały swoje plany industrializacyjne.
Władze utrzymywały i być może uważały, że załamanie skupu zboża jest wynikiem ukrywania plonów przez chłopów i mimo próśb władz lokalnych nie obniżały wymaganych kontyngentów dostaw. Lokalni działacze organizowali akcje szukania ukrytego zboża, które prowadziły do zabierania zboża przeznaczonego na siew, a także zapasów niezbędnych do wyżywienia rodzin chłopskich.
Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu obchodzony jest na Ukrainie co roku w czwartą sobotę listopada.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk
REKLAMA