Negocjacje w sprawie programu atomowego w Iranie zakończone. Jest postęp

Nie udało się osiągnąć porozumienia w kwestii prowadzonego przez Iran programu nuklearnego. Uczestnicy spotkania w Wiedniu - Iran, Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy - przyznają jednak, że poczyniono znaczny postęp. Negocjacje zostały przedłużone do końca czerwca 2015 roku. Już wcześniej sugerowano, że możliwa jest ugoda wstępna, a szczegóły będzie można dopracować w przyszłym roku.

2014-11-24, 20:54

Negocjacje w sprawie programu atomowego w Iranie zakończone. Jest postęp

Posłuchaj

Premier Izraela Benjamin Netanjahu: „Moim zdaniem Iran nie powinien mieć żadnego takiego programu. Po co komu wzbogacony uran, jeśli nie chce się budować bomby atomowej? A oni to robią. Skąd to wiemy? Bo budują międzykontynentalne pociski balistyczne. A co się robi z takimi pociskami? Jedyny cel to wystrzelenie głowicy nuklearnej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rozmowy mają zostać wznowione w grudniu, ale na razie nie wiadomo gdzie. Strony dały sobie czas do marca przyszłego roku, aby uzgodnić tekst, który wyłoży ustalenia  - jak to nazwał szef brytyjskiej  dyplomacji Philip Hammond - w języku dostępnym dla laika. Kolejne cztery miesiące będą dla ekspertów, którzy "przełożą te ustalenia na precyzyjne zdefiniowanie tego, co ma zostać osiągnięte".

- Te rozmowy nie staną się łatwiejsze przez to, że je przedłużamy - ostrzegł sekretarz stanu USA John Kerry na zakończenie ostatniej tury rozmów toczących się od wtorku w stolicy Austrii. Podkreślił, że rozmowy z Iranem w sprawie jego programu atomowego nie mogą się toczyć w nieskończoność, ale obecnie nie jest czas, by je zerwać.

W Wiedniu nie zdołano przezwyciężyć m.in. istniejących od dawna rozbieżności w kwestii poziomu wzbogacania uranu przez Iran oraz dopuszczalnej liczby wirówek. Mimo to, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w komentarzu dla telewizji Rossija 24 mówił o istotnym postępie. W podobnym tonie wypowiedział się niemiecki minister Frank-Walter Steinmeier, który oświadczył, że pozostałe rozbieżności dotyczą jedynie "technicznych szczegółów".

- Brak porozumienia jest lepszy niż złe porozumienie. A ugoda, którą chciał zawrzeć Iran dałaby mu możliwość wzbogacania uranu do budowy bomby atomowej z jednoczesnym zniesieniem sankcji. Dobre porozumienie to najpierw likwidacja potencjału Iranu do produkcji bomby atomowej, a dopiero potem zniesienie sankcji - ocenił premier Izraela Benjamin Netanjahu.

REKLAMA

Podczas negocjacji Iran będzie mógł korzystać z odmrożonych aktywów w wysokości 700 mln dolarów miesięcznie. W ramach tymczasowego porozumienia, zawartego 24 listopada 2013 roku w Genewie, Teheran wstrzymał wzbogacanie uranu do wyższego poziomu w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji, w tym dostęp do części zamrożonych zysków ze sprzedaży ropy.

Zachód od dawna oskarża Iran o próby wyprodukowania broni atomowej i utrzymuje wobec tego kraju dotkliwe sankcje. Iran zaprzecza i podkreśla, że program nuklearny ma charakter pokojowy i potrzebny jest do wytwarzania energii enektrycznej.

IAR, PAP, fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej