72. Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską

W czwartek 4 grudnia na Rynku Głównym w Krakowie rozpoczyna się 72 edycja Konkurs Szopek Krakowskich. Jest to coroczny konkurs organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, w którym szopkarze rywalizują o nagrody w kilku kategoriach wiekowych.

2014-12-04, 11:15

72. Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską
Konkurs Szopek Krakowskich. Foto: kryjucz/Youtube.pl

Posłuchaj

Szopka to dzieło bardzo kolorowe i przestrzenne - mówi Witold Turdza, wieloletni juror konkursu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Od 4 grudnia 2014 do 22 lutego 2015

Szopki krakowskie są znane nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Niepowtarzalne i wspaniałe dzieła będzie można oglądać i podziwiać przez prawie trzy miesiące na wystawie pokonkursowej w salach wystaw czasowych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Nagrodzone szopki, szczególnie te zakupione przez inne muzea, będą prezentowane na wystawach krajowych i zagranicznych przez kolejne lata.

4 grudnia od samego rana, na Rynek przybywają szopkarze ze swoimi dziełami, aby zająć jak najlepsze miejsce na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Po hejnale o godzinie 12:00 korowód twórców przejdzie wokół Rynku Głównego przed estradę, gdzie odbędzie się prezentacja szopek. Ogłoszenie wyników konkursy nastąpi 7 grudnia w południe w Sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory.
Tegoroczny Konkurs Szopek Krakowskich jest szczególnie ważny dla Muzeum Historycznego oraz krakowskich szopkarzy. W tym roku bowiem szopkarstwo krakowskie zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

To już 72 edycja
Pierwszy konkurs zorganizowało w 1937 roku Miejskie Biuro Propagandy Artystycznej przy Zarządzie Miejskim w Krakowie, z inicjatywy kierownika Biura Jerzego Dobrzyckiego. Wybuch drugiej wojny światowej przerwał organizację konkursów. Wznowiono je w 1945 roku, a od 1946 roku ich przygotowaniem zajmuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Konkursy miały i mają na celu zachowanie tradycji budowy szopek. W dotychczasowych konkursach wzięły udział setki twórców, niektórzy po kilka, kilkanaście razy, rekordziści - ponad 50 razy. W wielu rodzinach wytworzyła się przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja, którą kultywuje się do dziś.

kz, IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej