Walka z epidemią eboli. WHO: blisko 7,7 tys. ofiar
Liczba ofiar śmiertelnych trwającej od marca epidemii wirusa ebola wzrosła w trzech najbardziej dotkniętych chorobą krajach Afryki Zachodniej do 7693 na 19 695 udokumentowanych przypadków zachorowań - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
2014-12-27, 10:51
Poprzedni bilans WHO, opublikowany 20 grudnia, mówił o 19 031 zakażonych, w tym o 7373 ofiarach śmiertelnych.
W Sierra Leone, gdzie odnotowano najwięcej zakażeń, według stanu na 24 grudnia obecność wirusa stwierdzono u 9203 osób, a 2655 z nich zmarło.
Czytaj więcej na temat epidemii Eboli >>>
Władze Liberii mówią o wyhamowaniu tempa, w jakim przybywa chorych. Do 20 grudnia w tym kraju zarejestrowano 7862 zachorowania, w tym 3384 ze skutkiem śmiertelnym.
REKLAMA
Z kolei w Gwinei do 24 grudnia zachorowało 2630 osób, z czego 1654 zmarły.
Poza tymi trzema krajami bilans ofiar śmiertelnych eboli nie zmienił się: sześć osób zmarło w Mali, gdzie 6 grudnia badanie ostatniego zakażonego dało wynik negatywny, jedna w USA i osiem w Nigerii. W Hiszpanii i Senegalu, które zostały uznane za wolne od wirusa, odnotowano wcześniej po jednym przypadku; żaden z nich nie okazał się śmiertelny.
Wirusem zakaża się też personel medyczny walczący z epidemią - dodała WHO. Według stanu na 21 grudnia spośród 666 zakażonych pracowników medycznych, 366 zmarło.
Ebola, którą po raz pierwszy wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych ludzi i zwierząt. Wirus nie roznosi się drogą kropelkową.
REKLAMA
FILM: Redakcja magazynu "Time" przyznała tytuł "Człowieka Roku". Tym razem laureatami zostali "Lekarze, pielęgniarki i inne osoby walczące z wirusem ebola". W uzasadnieniu napisano, że wszyscy oni "poświęcali się i ocalili wiele osób". Redakcja zaznacza, że na szacunek zasługuje zwłaszcza ich odwaga, bo walczyli z epidemią "w wojnie toczonej lekarstwami, środkami odkażającymi i modlitwą".
CNN Newsource/x-news
pp/PAP
REKLAMA