Uczczono 96. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego

"Bez sukcesu powstania wielkopolskiego nie byłoby II Rzeczypospolitej takiej, jaką znamy" - stwierdziła premier Ewa Kopacz w liście odczytanym w sobotę w Poznaniu podczas uroczystości upamiętniających 96. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

2014-12-27, 14:16

Uczczono 96. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego
Przed uroczystościami przed pomnikiem odbyła się ceremonia złożenia prochów siedmiu powstańców wielkopolskich w Kolumbarium w Kwaterze Powstańców Wielkopolskich na Cmentarzu Komunalnym nr 2 na Junikowie. Foto: PAP/Marek Zakrzewski

Posłuchaj

96. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Relacja Jacek Butlewskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

"Kiedy doszło do wybuchu powstania pracowici i sumienni Wielkopolanie bili się z taką samą zaciętością i skutecznością, z jaką wcześniej konkurowali z Niemcami na polu gospodarczym. Żołnierze poznańscy cieszyli się zasłużoną sławą, którą później potwierdził ich udział w powstaniach śląskich i wojnie polsko-bolszewickiej" - przypomniała premier.
Ewa Kopacz wspomniała w liście o determinacji i odwadze Wielkopolan w walce o bycie Polakami. Dodała, że powstanie było ostatnim, najbardziej dramatycznym, etapem trwających od czasów zaborów zmagań o zachowanie własnego języka pamięci, obyczaju i religii - własnej tożsamości.
"Do codziennej polszczyzny na stałe weszło określenie tej walki - najdłuższa wojna nowoczesnej Europy. Prowadzono ją przez budowę stabilnej gospodarki, tworzenie spółdzielni kredytowych, modernizację rolnictwa i troskę o edukację" - napisała premier.
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>
"Wielkopolanie sięgnęli po wolność sami"
W uroczystościach przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich wzięli udział przedstawiciele parlamentu, rządu, władz samorządowych oraz żołnierze, harcerze, uczniowie szkół i mieszkańcy Poznania.
Marszałek wielkopolski Marek Woźniak przypomniał, że 27 grudnia 1918 roku padły pierwsze strzały. - Wielkopolanie sięgnęli po wolność sami, nie licząc na wspaniałomyślność wojennych zwycięzców. Mając świadomość ceny, jaką mogli za to zapłacić. Spontanicznie organizowane oddziały szły do powstania z każdego zakątka Wielkopolski - powiedział.
Marszałek zwrócił uwagę, że w zrywie brali udział wszyscy Wielkopolanie. Najmłodsi powstańcy mieli po kilkanaście lat, a najstarsi ponad 70, kto nie mógł walczyć, ten wspierał powstanie materialnie. - Po ponad 120 latach zaborów Wielkopolanie byli jednością. Stopniowo to pospolite ruszenie przekształcało się w regularna armię, która pod koniec powstania liczyła blisko 130 tys. żołnierzy i stawania była za wzór - dodał.
Po uroczystościach przed pomnikiem do poznańskiej Fary przeszedł pochód - w miejscach pamięci o powstaniu złożono kwiaty. Mszy świętej w intencji powstańców przewodniczył abp Stanisław Gądecki.
Ruch wstrzymany na minutę
Po południu na poznańskim placu Wolności stanie obóz powstańczy. Na ulicach miasta pojawią się grupy rekonstrukcyjne wcielające się w żołnierzy polskich, niemieckich i cywilów sprzed 96 lat. Mieszkańcy miasta w Powstańczym Studiu Fotograficznym, dzięki technologii "blue box" znanej z produkcji filmowych, będą mogli zrobić sobie zdjęcie z Ignacym Janem Paderewskim, powstańcami wielkopolskimi lub na samolotem z biało-czerwoną szachownicą.
O godz. 16.40 w Poznaniu na cześć powstańców zaczną bić kościelne dzwony oraz rozlegnie się sygnał alarmowy. Na minutę wstrzymany ma być też ruch pojazdów komunikacji miejskiej. Obchody w Poznaniu zakończy koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz zamknięty pokaz filmu "Hiszpanka".
"Hiszpanka" to produkcja w reżyserii i ze scenariuszem Łukasza Barczyka inspirowana powstaniem wielkopolskim. Obraz po raz pierwszy zaprezentowany zostanie w 96. rocznicę rozpoczęcia zrywu, a do kin trafi 23 stycznia 2015 roku.
W niedzielę obchody przeniosą się do Warszawy. Po mszy w intencji powstańców wielkopolskich uroczystości odbędą się przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Józefa Piłsudskiego. Następnie złożone zostaną kwiaty przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Powązkach Wojskowych oraz mogiłach powstańców.
***
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 roku, choć powstańcze zdobycze dał odrodzonej Polsce traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku.
PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej