Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych. Będzie więcej miejsc pracy?

Zapewnienie ciągłości udzielania pomocy publicznej pracodawcom zatrudniającym niepełnosprawnych przewiduje nowela ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej, która wchodzi w życie z początkiem 2015 r. Nowela była konieczna ze względu na zmiany przepisów UE.

2015-01-01, 13:15

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych. Będzie więcej miejsc pracy?
W Polsce działa ok. 100 tysięcy podmiotów ekonomii społecznej pomagających w znalezieniu pracy osobom niepełnosprawnym.Foto: Glow Images/East News

Ustawa włącza do polskiego porządku prawnego zapisy rozporządzenia Komisji Europejskiej mówiące o pomocy publicznej.

- Jestem przekonany, że da to więcej miejsc pracy dla niepełnosprawnych - uważa pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda.

Przypomina zarazem, że zarówno on, jak i środowisko niepełnosprawnych mieli obawy, że KE zaskoczy Polskę rozwiązaniem, które spowoduje konieczność zmiany czy przebudowy systemu wsparcia. - Udało się jednak - zaznacza - wynegocjować korzystne dla nas przepisy.

Ciągłość pomocy

REKLAMA

Ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnego rozporządzenia z lipca br., które uznaje niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem wewnętrznym. Przyjęte rozwiązania mają zapewnić ciągłość pomocy publicznej udzielanej pracodawcom zatrudniającym i zamierzającym zatrudnić osoby niepełnosprawne.

O tym jak mądrze pomagać niepełnosprawnym rozmawialiśmy w radiowej Czwórce >>>

Rozporządzenie w pierwotnej wersji przewidywało takie ograniczanie dopuszczalnej pomocy publicznej, które zagrażałoby Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. KE proponowała ograniczenie wymiaru pomocy do ok. 150 mln zł rocznie, a to kwota, którą PFRON wydaje w ok. trzy tygodnie. Na dofinansowanie do wynagrodzeń dla pracowników niepełnosprawnych PFRON potrzebuje ok. 3 mld zł rocznie.

Zwrot dodatkowych kosztów

Dotąd pracodawca, który przez 36 miesięcy zatrudnia osoby niepełnosprawne, może uzyskać pomoc w formie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z ich zatrudnieniem. Chodzi np. o koszty dostosowania pomieszczeń do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, adaptacji lub zakupu urządzeń ułatwiających im wykonywanie pracy. Dotyczy to osób niepełnosprawnych, m.in. bezrobotnych lub poszukujących pracy, skierowanych do pracy przez powiatowy urząd pracy oraz pracowników, których niepełnosprawność powstała w okresie zatrudnienia.

REKLAMA

Od nowego roku łatwiej o specjalny zasiłek opiekuńczy dla osób zajmujących się niepełnosprawnymi bliskimi >>>

Nowe przepisy rozszerzają krąg osób, w związku z zatrudnieniem których przysługiwać będzie pomoc - obejmie wszystkich niepełnosprawnych pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy.

Refundacja z PFRON

Kolejna zmiana dotyczy zwrotu kosztów zatrudnienia pracowników pomagających osobie niepełnosprawnej w pracy, np. jeśli chodzi o komunikowanie się z otoczeniem lub czynności niemożliwe lub trudne do samodzielnego wykonania.

Zmieni się wysokość refundacji z PFRON kosztów szkoleń niepełnosprawnych pracowników. Obecnie (na wniosek pracodawcy) koszty te mogą być refundowane do wysokości 80 proc.; uwzględniając wymogi rozporządzenia unijnego, obniżono wysokość tej pomocy do 70 proc.

REKLAMA

pp/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej