Dzieci potrzebują pomocy. Samookaleczenia rosnącym problemem

Młodzi ludzie masowo szukają pomocy w telefonicznych liniach zaufania. Wśród dzwoniących pod prowadzony przez Fundację Dzieci Niczyje numer 116 111, z konsultantem udaje się porozmawiać zaledwie co piątemu. Właśnie dlatego fundacja przedłuża godziny pracy linii. Rosnącym problemem są samookaleczenia.

2015-01-03, 15:27

Dzieci potrzebują pomocy. Samookaleczenia rosnącym problemem
. Foto: freeimages.com

Od 1 stycznia telefon fundacji działa od 12.00 do 22.00. Będzie też więcej konsultantów do rozmów o sprawach, z którymi dzwonią młodzi ludzie. Lucyna Kicińska - koordynatorka telefonu zaufania i serwisu internetowego www.116111.pl - podkreśla, że dzieci dzwonią z bardzo ważnymi dla nich sprawami dotyczącymi relacji rodzinnych szkoły, czy rówieśników.

Do problemów najtrudniejszych, których liczba systematycznie rośnie, należą samookaleczenia. Jedną z motywacji takiego radzenia sobie jest chęć oddalenia bólu psychicznego poprzez ból fizyczny, kiedy bardzo trudno jest młodej osobie znieść emocje związane z poczuciem niskiej wartości, odczuwaniem smutku, żalu czy silnego stresu - wyjaśnia psycholog.

Jak mówi Lucyna Kicińska, coraz częściej zdarza się, że młodzi ludzie znajdują w internecie informacje i rady od rówieśników o samookaleczeniu jako sposobie radzenia sobie z problemami. W rzeczywistości autoagresja przynosi skutek odwrotny do oczekiwanego, bo w miejsce chwilowej ulgi pojawia się gorsze samopoczucie i rodzą się kolejne, jeszcze poważniejsze problemy.

Szefowa Fundacji Dzieci Niczyje Monika Sajkowska podkreśla, że jest ogromna potrzeba pomocy. Jak wyjaśnia - udaje się dodzwonić i porozmawiać z konsultantem jednej piątej czekających na rozmowę. - Osoby, którym nie uda się dodzwonić od razu słyszą informację o tym żeby spróbowały później i mamy nadzieję, że wiele z tych osób nie rezygnuje i rzeczywiście sie z nami kontaktuje - mówi Monika Sajkowska.

REKLAMA

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116111 działa codziennie od 12.00 do 22.00 . Przez całą dobę można skontaktować się też przez serwis internetowy www.116111.pl. Pomoc jest całkowicie anonimowa , poufna i bezpłatna. W sprawach dzieci mogą dzwonić także dorośli. Na nich czekają konsultanci w infolinii 800 100 100.

Jak zaznacza szefowa FDN, telefon zaufania dla dzieci i młodzieży powinien działać całą dobę, ale obecnie środki Fundacji i współfinansowanie Ministerstwa Edukacji Narodowej pozwoliły przedłużyć pracę telefonu zaufania o 2 godziny.

IAR,fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej