IPN apeluje do krewnych ofiar tzw. obławy augustowskiej
Instytut Pamięci Narodowej, w ramach śledztwa dotyczącego wydarzeń z lipca 1945 roku, po raz kolejny zaapelował do krewnych ofiar tzw. obławy augustowskiej, by zgłaszały się w celu pobrania materiału biologicznego do przyszłych badań porównawczych DNA.
2015-01-22, 20:12
Podczas tzw. obławy augustowskiej z rąk sowieckich zginęło ok. 600 działaczy podziemia niepodległościowego. Miejsce zbrodni i pochówku ofiar nie jest znane do dziś. Próbuje je ustalić białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Pobieranie materiału do badań DNA jest także częścią tego śledztwa. Jeśli w przyszłości uda się odnaleźć miejsce, gdzie spoczywają ofiary, zebrany materiał ma pozwolić na ich identyfikację.
Akcja pobierania materiału do badań prowadzona jest od roku. Jak poinformował szef pionu śledczego IPN w Białymstoku Janusz Romańczuk, dotąd pobrano materiał porównawczy od 130 krewnych ofiar tej zbrodni, m.in. w Augustowie, Jaziewie, Gibach, Suwałkach, Sejnach i Sumowie. Teraz Instytut ponowił swój apel. Prosi o osobiste zgłaszanie się takich osób do siedziby IPN w Białymstoku, przy ul. Warsztatowej 1 A, tel. 85 6645790, w terminie do 30 czerwca.
Materiał jest pobierany tylko od osób, które wyrażą na to zgodę. Instytut podkreśla w komunikacie, że czynność ta jest całkowicie bezbolesna, polega na pobraniu wymazu z policzków. Zebrany materiał biologiczny zostanie przesłany do Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>
***
Według dotychczasowych ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej, od 10 do 25 lipca 1945 roku na terenie Suwalszczyzny została przeprowadzona przez Armię Czerwoną zakrojona na wielką skalę obława w celu wyeliminowania zbrojnego niepodległościowego podziemia oraz w celu pacyfikacji nieprzychylnych nastrojów miejscowej ludności.
Śledztwo formalnie dotyczy komunistycznej zbrodni przeciwko ludzkości, polegającej na dokonaniu zabójstw w lipcu 1945 roku, w nieustalonym miejscu, ok. 600-osobowej grupy obywateli polskich, zatrzymanych na terenie powiatów: augustowskiego, suwalskiego, sokólskiego (województwo podlaskie), podczas tzw. obławy augustowskiej, dokonanej przez żołnierzy Kontrwywiadu Wojskowego "Smiersz" III Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, przy współudziale funkcjonariuszy polskich organów Bezpieczeństwa Publicznego, MO oraz żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.
Zobacz serwis specjalny: II WOJNA ŚWIATOWA>>>
IPN wciąż szuka informacji, które mogłyby pomóc ustalić potencjalne miejsca śmierci osób zatrzymanych w czasie tej obławy. W ramach śledztwa zwracał się m.in. o pomoc prawną do Rosji, ale od tamtejszej Prokuratury Generalnej otrzymał odpowiedź, że realizacja polskich wniosków o pomoc prawną "nie wydaje się możliwa".
Jesienią ubiegłego roku Prokuratura Generalna nadała bieg wnioskowi o pomoc prawną skierowanemu do USA. Zawiera on prośbę o przeprowadzenie kwerendy we wskazanym, tamtejszym archiwum, w którym znajdować się mogą materiały dotyczące obławy augustowskiej.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk
REKLAMA