Nigeria: ofensywa Boko Haram. Coraz bliżej utworzenia kalifatu
Nieznani napastnicy, najprawdopodobniej bojownicy islamistycznej partyzantki Boko Haram, zaatakowali w niedzielę Maiduguri, jedno z największych miast na północnym wschodzie Nigerii. Zdobycie miasta znacznie przybliżyłoby islamistów do stworzenia własnego państwa.
2015-01-25, 16:25
Bojownicy zaatakowali krótko po północy, podchodząc do miasta z trzech stron. Wciąż słychać strzały, a wojskowe śmigłowce krążą nad miastem. Wszystkie sklepy są zamknięte - podała agencja Reuters, powołując się na świadka. Według źródeł w wojsku i rządzie napastnicy ponieśli ciężkie straty.
Jeden z nigeryjskich żołnierzy powiedział, że kilkudziesięciu napastników zginęło, bądź zostało rannych. Rzecznik sił zbrojnych Chris Olukolade poinformował na Twitterze, że wokół Maiduguri "prowadzone są skoordynowane operacje lotnicze i lądowe".
Ludność w rozpaczliwym położeniu
Agencja Associated Press informuje, że wojsko blokuje drogi dojazdowe do Maiduguri, co uniemożliwia ludności cywilnej ucieczkę przed walkami. Amnesty International ostrzega, że poważnie zagrożone są tam teraz setki tysięcy cywilów.
W Maiduguri mieszka ponad milion osób. Jest to stolica i największe miasto stanu Borno.
REKLAMA
Boko Haram to zmilitaryzowana organizacja muzułmańskich ekstremistów, która powstała w Nigerii. Jej członkowie za główny cel stawiają sobie wprowadzenie szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii. Organizacja prowadzi partyzancką walkę zbrojną od 2009 roku. Zginęły w niej już tysiące osób.
Cele ataków terrorystyczny Boko Haram nie są jednolite i zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat. – Organizacja początkowo atakowała urzędników władzy cywilnej, prawników, policjantów i żołnierzy. Z czasem zaczęła atakować przedstawicieli firm zachodnioeuropejskich i amerykańskich w Nigerii. Od chwili ogłoszenia dążeń do budowy państwa opartego o prawo szariatu wrogami sekty są także innowiercy i władze federalne – tłumaczył w PR24 dr Błażej Popławski.
W połowie kwietnia terroryści porwali w Nigerii prawie 300 uczennic jednej ze szkół. Jak groźne jest to ugrupowania opowiada Ikenna Nzeribe, który przeżył ich atak.
REKLAMA
CNN Newsource/x-news
Bojownicy Boko Haram kontrolują znaczne terytorium, obejmujące obszary w stanach Borno i sąsiednich Adamawa i Yobe. W grudniu przejęli bazę wojskową w Badze nad jeziorem Czad. Wielokrotnie też atakowali Maiduguri.
Departamentu Stanu USA umieścił to ugrupowanie na liście organizacji terrorystycznych.
PAP/polskieradio.pl/iz
REKLAMA
REKLAMA