more_horiz
Wiadomości

Krystyna Pawłowicz: pigułka „dzień po” pod Trybunał Konstytucyjny

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 11:37
Posłanka PiS uważa, że jeśli sprzedaż pigułek "dzień po" zostałaby uregulowana w rozporządzeniu ministra zdrowia, to należałoby zaskarżyć je do Trybunału Konstytucyjnego.
Krystyna Pawłowicz
Krystyna Pawłowicz Foto: Lukas Plewnia/Wikimedia Commons/CC

- Akt prawny rangi rozporządzenia jest aktem jedynie wykonawczym dla polskiej ustawy. Rozporządzenie nie ma prawa regulować spraw życia, śmierci, małżeństwa, które są materią konstytucyjną i ustawową - mówi prawniczka i posłanka Prawa i Sprawiedliwości w wywiadzie dla "Naszego Dziennika".

Pigułka "dzień po" tylko na receptę. Apel Naczelnej Rady Aptekarskiej>>>

Krystyna Pawłowicz pytana, czy w związku z tą sprawą można mówić o łamaniu ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zauważa, że istnieje groźba powstania tak zwanej szarej strefy prawnej, "prawnego kanału, przez który przepisy ustawy staną się fikcją, w zasadzie będą martwe".

Wszystkie sprawy związane z ochroną życia będą regulowane poza wiedzą lekarzy, państwa, rodziców. Jeśli ów środek ma być rozpowszechniany poza ich kontrolą, to tak naprawdę dojdzie do unieważnienia tej ustawy i zabijania dzieci poza jakąkolwiek kontrolą i ograniczeniami wynikającymi z ustawy - mówi posłanka PiS.

Krystyna Pawłowicz podkreśla, że pigułka "dzień po" to środek na rozluźnienie obyczajów i psucie zdrowia małych dziewczynek. - Podsuwanie im środka, który narusza godność człowieka, jest naruszeniem przepisów ustawy zasadniczej i zwykłej przyzwoitości, a tym bardziej zasad etyki lekarskiej - mówi parlamentarzystka PiS.

Według rządowych zapowiedzi w Polsce pigułka "dzień po" będzie dostępna bez recepty dla osób powyżej 15. roku życia.

EllaOne to produkt antykoncepcyjny przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych, np. gdy stosowana antykoncepcja zawiodła. Środek został dopuszczony do obrotu w UE w 2009 r. Substancja czynna preparatu łączy się z receptorami progesteronu - hormonu, który wpływa na wystąpienie owulacji i przygotowanie wyściółki macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Działając na receptory progesteronowe, preparat zapobiega ciąży, głównie zapobiegając owulacji lub opóźniając ją. Cena jednej tabletki na receptę wynosi powyżej 120 zł.

IAR, to

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem