"Ida" z Oscarem. Paweł Pawlikowski: życie jest pełne niespodzianek

"Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego została uhonorowana Oscarem w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. 87. gala rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej trwa w Los Angeles.

2015-02-23, 09:00

"Ida" z Oscarem. Paweł Pawlikowski: życie jest pełne niespodzianek

Posłuchaj

"Ida" dostała Oscara - korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Odbierając statuetkę reżyser przyznał, że nakręcił skromny, kameralny film. - Jak się tu znalazłem? Nakręciłem czarno-biały film o potrzebie ciszy, wycofania się ze świata i kontemplacji, a teraz jestem tu - w epicentrum hałasu i uwagi świata. Życie jest pełne niespodzianek - podkreślił.

OSCARY 2015 - zobacz serwis specjalny >>>

Paweł Pawlikowski podziękował producentom filmu, Agnieszce Chodorowicz z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Amerykańskiej Akademii Filmowej, a także Polakom, którzy mu kibicowali. - Dziękuje też moim przyjaciołom przed telewizorami w Polsce, naszej załodze, która była z nami i która jest teraz już zupełnie pijana... Jesteście fantastyczni! Byliście niezwykli, dzięki Wam zrobiłem ten film, uosabiacie to, co kocham w Polsce - zaznaczył.

W rywalizacji o złotą statuetkę film Pawlikowskiego pokonał w swojej kategorii: rosyjskiego "Lewiatana" w reż. Andrieja Zwiagincewa, argentyńskie "Dzikie historie" w reż. Damiana Szifrona, mauretańskie "Timbuktu" w reż. Abderrahmane Sissako oraz estońsko-gruzińskie "Mandarynki" w reż. Zazy Urushadzego.

REKLAMA

Oscary 2015 - relacja na żywo >>>

"Ida", do której zdjęcia kręcono m.in. w Łodzi, jest wspólną produkcją Polski i Danii, zrealizowaną przez studia Opus Film oraz Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy. Akcja filmu toczy się na początku lat 60. XX wieku. Anna, sierota wychowana w zakonie (w tej roli debiutująca Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny

PAP/IAR/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej