Izrael przeciwny umowie z Iranem. Netanjahu: udało im się ogłupić świat
Izraelski premier kolejny raz wezwał społeczność międzynarodową, by nie podpisywała umowy nuklearnej z Iranem.
2015-03-31, 09:41
Posłuchaj
W szwajcarskiej Lozannie wznowiono rozmowy z przedstawicielami Teheranu, a we wtorek upływa termin na zawarcie porozumienia politycznego w sprawie irańskiego programu atomowego.
Izraelski premier uważa, że umowa będzie mieć fatalne skutki zarówno dla świata jak i dla samego Izraela. Benjamin Netanjahu twierdzi, że Iranowi udało się ogłupić społeczność międzynarodową, a umowa nie rozwiąże problemu, lecz pomoże Teheranowi stworzyć broń atomową. Izraelski premier jest zdania, że świat zamknął oczy na działania Irańczyków w Jemenie. To właśnie Teheran jest oskarżany o wspieranie szyickiego ugrupowania Huti, które przejęło władzę w tym kraju.
- Odpowiedzialne kraje w regionie, takie jak Izrael, będą pierwszymi, które odczują skutki tej umowy. W czasie, gdy w Jemenie wspierane przez Iran siły zdobywają grunt, w Lozannie zamknięto oczy na tę agresję - mówił Netanjahu.
Jak relacjonuje z Jerozolimy Wojciech Cegielski, izraelskie władze od miesięcy ostro krytykują negocjacje społeczności międzynarodowej z Iranem. Na początku marca, tuż przed wygranymi przez Netanjahu wyborami, premier ostrzegał przez konsekwencjami umowy z Teheranem w przemówieniu w amerykańskim Kongresie.
REKLAMA
Trudne negocjacje
Rozmowy w Lozannie dotyczą zamrożenia irańskiego programu nuklearnego w zamian za złagodzenie sankcji międzynarodowych wobec Teheranu.
Do tej pory strony osiągnęły postęp w kwestii wzbogacania uranu przez Iran, który zgodził się na ograniczenie wirówek do wzbogacania tego promieniotwórczego izotopu, który może być wykorzystany do produkcji broni nuklearnej. Teheran wyraził zgodę na ograniczenie tych urządzeń do stanu poniżej 6 tys. na okres co najmniej 10 lat.
Nowy termin ostatecznego porozumienia mocarstw: USA, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Rosji oraz Niemiec (grupa 5+1) z Iranem upływa 30 czerwca, ale negocjatorzy powinni osiągnąć porozumienie co do głównych punktów do końca marca.
Negocjowane porozumienie z Iranem ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 r.; przewidywała ona zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji.
REKLAMA
IAR/PAP, to
REKLAMA