"Nie spać, zwiedzać". Sprawdź atrakcje podczas Nocy Muzeów
Tegoroczna Noc Muzeów to nie tylko muzealne sale, ale także wiele innych atrakcji. Przygotowano np. spacer po mrocznym chodniku dawnej kopalni, podziwianie widoku z dachu na nocną panoramę miasta, wizytę w zrekonstruowanym rycerskim obozie albo zabawę wśród filmowych rekwizytów czy bohaterów popularnych dobranocek. Fani tej imprezy nie zawiedli. Już późnym popołudniem miejscami ustawiały się długie kolejki.
2015-05-16, 21:36
Posłuchaj
Atrakcje dla zwiedzających przygotowało kilkaset placówek w całym kraju. Pierwsze - jak w Krakowie czy Opolu - zaprosiły zwiedzających już w piątkowy wieczór, jednak większość muzeów i instytucji przygotowała specjalne programy na noc z soboty na niedzielę, kiedy otwarte są muzea w wielu krajach Europy.
Muzealnicy podkreślają, że Noc Muzeów, przyciągająca do tych placówek tysiące osób, nie służy jednorazowemu biciu rekordów frekwencji, ale długofalowej promocji muzeów. Za być zachętą, do częstszego ich odwiedzania. - Po tej nocy obserwujemy zwiększenie zainteresowania krakowskimi muzeami osób, które wcześniej przychodziły rzadko albo w ogóle - mówił dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.
Pokaz ognia i jazda "ogórkiem"
Atrakcje krakowskiej Nocy Muzeów to m.in. nocne zwiedzanie fortów - Twierdzy Kraków Dłubnia i Krzesławice, spacer po Nowej Hucie i podziwianie neonów, roboty i fireshow, czyli plenerowy pokaz ognia. Przed Arsenałem Muzeum Książąt Czartoryskich zaplanowano Afrykańską Noc Tańca i Światła - właśnie światło jest w tym roku motywem przewodnim wszystkich krakowskich imprez.
W Opolu na Noc Muzeów mieszkańców zaprosiło Muzeum Polskiej Piosenki. W programie m.in. "Jazda do historii z piosenką w tle, czyli sentymentalna podróż autobusem retro po ulicach Opola" - przejażdżka zabytkowym "ogórkiem" przez miejsca istotne w dziejach miasta i w historii opolskiego festiwalu.
REKLAMA
Goście odwiedzający w sobotę muzea w Gdańsku i Rzeszowie jako pierwsi zobaczyli nowe malarskie nabytki tych placówek. Muzeum Narodowe w Gdańsku zyskało niedawno wyjątkowy obraz Philippa Sauerlanda "Martwa natura wanitatywna" - to XVIII-wieczne dzieło to jedna z nielicznych w polskich zbiorach gdańskich martwych natur, namalowanych w okresie nowożytnym. Natomiast Muzeum Okręgowe w Rzeszowie po raz pierwszy pokazuje namalowany ponad sto lat temu mało znany obraz Józefa Pankiewicza "Rzeka w Giverny".
W Muzeum Narodowym w Poznaniu można na nowo odkryć rysunek "Studium kobiety", znajdujący się w zbiorach tej placówki od prawie 60 lat. Dopiero niedawno okazało się, że autorem dzieła nie jest - jak sądzono - Jean-François Millet, ale Camille Pissarro, jeden z najbardziej cenionych francuskich dziewiętnastowiecznych impresjonistów. Noc Muzeów będzie jednym z niewielu wydarzeń, kiedy można oglądać rysunek. Ze względów konserwatorskich - słabej odporności papieru na działanie światła - praca Pissarra nie może być stale eksponowana. Poznań szczyci się też obrazem innego słynnego impresjonisty, Claude'a Moneta - "Plaża w Pourville".
Sobotnia Noc Muzeów w zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza to okazja do świętowania stulecia wciąż działającej maszyny parowej z 1915 roku. Zabrzańska kopalnia zabytkowa Guido wyszła z propozycją dla odważnych - zwiedzaniem chodników 320 m pod ziemią jedynie przy świetle górniczych lampek. Na zwiedzających Muzeum Śląskie w Katowicach czeka natomiast m.in. panorama stolicy Górnego Śląska z wieży widokowej szybu Warszawa.
REKLAMA
Niepowtarzalną nocną panoramę miasta warto zobaczyć również w Gdańsku - wejście na taras widokowy na dachu, 25 m nad ziemią, to jedna z atrakcji zwiedzania Europejskiego Centrum Solidarności. W stolicy Pomorza zaplanowano też m.in. pokaz psich zaprzęgów oraz - w bibliotece PAN - prezentację unikatowego XV-wiecznego druku "Liber chronicarum", nazywanego w Polsce "Kroniką świata". Ten inkunabuł, czyli jedna z najstarszych książek, wydawanych w okresie między wynalezieniem druku a 1500 rokiem, opisuje historię świata od jego stworzenia do czasu powstania kroniki.
"Ida" zaprasza na Noc Muzeów
W Łodzi w tym roku do Nocy Muzeów przystąpiła rekordowa liczba ponad 50 muzeów i placówek kulturalnych. Na Filmową Noc zaprosiło Muzeum Kinematografii. W programie znalazły się filmy animowane, dokumentalne, etiudy oraz oscarowa "Ida". Łódzkie Centrum Filmowe otworzyło swoje magazyny, a rekwizyty, nakrycia głowy, elementy kostiumów wystawiono na sprzedaż. Natomiast dział zbiorów audiowizualnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi odwiedził filmowy Ryszard Ochódzki - prezes klubu sportowego "Tęcza" z filmu Stanisława Barei "Miś".
Łódzkie Stare Kino-Cinema Residence przygotowało wspólnie z Se-ma-for Muzeum Animacji wystawę dedykowaną łódzkiej animacji. Przewidziano oglądanie rekwizytów, plakatów, zdjęć, lalek i scenografii z filmów Se-ma-fora. Wśród prezentowanych materiałów znalazły się celuloidy z "Zaczarowanego ołówka", obrazy olejne ze "Świtezi" czy obrazkowy scenariusz z "Przygód kota Filemona".
Na spotkanie z Reksiem i Misiem Uszatkiem zaprosiło, nie tylko najmłodszych, Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. W programie zwiedzanie wystawy poświęconej twórczości Stefana Szwakopfa - artysty związanego ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. Wśród eksponatów znalazły się oryginalne celuloidy z animacji, projekty postaci filmowych bohaterów (np. Koziołka Matołka), napisane własnoręcznie przez twórcę teksty piosenek do "Wędrówek Pyzy".
REKLAMA
Wizyta w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku to szansa na zobaczenie rekonstrukcji średniowiecznego rycerskiego obozu, w tym namiotu królewskiego, namiotów rycerskich i sprzętu obozowego oraz wyposażenia - wszystkie eksponaty są wiernie odtworzonymi kopiami oryginałów z czasów średniowiecza; są kopie łóżka, krzeseł, stołu, garnków, rusztu, których używali obozowicze, a także kopie uzbrojenia, m.in. kolczugi, miecze, broń obuchowa.
Co kryją podziemia Pałacu Kultury?
W Warszawie otwartych jest prawie 240 instytucji. Kolejki ustawiły się m.in. przed Zamkiem Królewskim, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Niepodległości, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Belwederem. Na długie oczekiwanie musieli przygotować się też goście przed Fabryką Czekolady Wedla i Sejmem. Otwarto także Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i niektóre ministerstwa.
W poprzedniej edycji wzięło udział ponad 250 tys. osób. Oprócz imprez we wnętrzach zaplanowano także spacery plenerowe np. z przewodnikiem po Ogrodzie Krasińskich. Jedną z najbardziej popularnych placówek imprezy jest Muzeum Narodowe. Jak informują jego przedstawiciele z roku na rok gości coraz więcej zwiedzających - w zeszłym roku było ich ponad 12 tys. Popularnością cieszą się zwłaszcza "Wieczorynka w muzeum" dla najmłodszych oraz nocne "Rozmowy o Sztuce" w Galeriach Stałych. Muzeum również co roku otwiera niedostępne na co dzień przestrzenie. W ubiegłym roku były to m.in. pracownia konserwacji rzeźby i malarstwa na drewnie oraz magazyn ceramiki. W tym roku udostępnimy zwiedzającym magazyn sztuki orientalnej, gdzie pod okiem specjalistów zapoznają się z unikatowym zespołem zabytków azjatyckich i północnoafrykańskich - mówiła Marta Dziewulska z Muzeum Narodowego.
Z kolei Pałac Kultury z okazji swego 60-lecia podczas tegorocznej Nocy udostępnił gościom swe podziemia.
Warszawiacy chętnie odwiedzają w tę noc także Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie kolejka chętnych ustawia się do obejrzenia projekcji "Miasto ruin".
Dla gości Nocy Muzeów przygotowano specjalną komunikację m.in. cieszące się dużym powodzeniem zabytkowe autobusy Jelcz, popularnie zwane "ogórkami".
REKLAMA
Polskie Radio zaprasza na Noc Muzeów
W ramach Nocy Muzeów Archiwum Polskiego Radia przygotowało moc atrakcji. Zaczynamy już o godz. 19.30 w Pałacu Staszica przy ulicy Nowy Świat 72 w Warszawie. O początkach polskiej radiofonii opowie Małgorzata Barucka i Teresa Barucka (godz. 20). Z Andrzejem Krusiewiczem porozmawiamy o roli spikera dawniej i dziś (godz. 21). W planach są też warsztaty z udziałem publiczności. O godz. 23 rozpocznie się muzyczny seans filmowy, na który zaprasza Paweł Sztompke.
Archiwum Polskiego Radia zaprasza na Noc Muzeów - czytaj więcej >>>
Będzie można też obejrzeć program multimedialny z komentarzem na żywo Waldemara Listowskiego, dyrektora Archiwum Polskiego Radia. Prezentacja z wykorzystaniem archiwalnych nagrań ze zbiorów Polskiego Radia przeniesie nas w czasie. To będzie wyjątkowa okazja, by poznać dawnych artystów związanych z PR, przedwojenne i powojenne osobowości, których interpretacje i przeboje przetrwały dziesięciolecia.
Dorota Błaszczak i Zbigniew Pietrzak zaprezentują zaś "odbiornik 90-lecia".
REKLAMA
Noc Muzeów z Czwórką
Radiowa Czwórka wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim tradycyjnie przygotowała masę "nocnych" atrakcji na terenie kampusu uczelni. Ta wyjątkowa noc przebiega pod hasłem "Modne i magiczne miejsce Uniwersytet Warszawski - Czwórka na Kampusie Głównym".
Słuchacze, którzy odwiedzą Kampus mogą być pewni, że ta noc dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. W programie m.in. pokazy mody najnowszej kolekcji Miss Spark, artystyczne przerabianie ubrań w wykonaniu Roberta Kuty oraz spotkanie z popularnym YouTuberem Jankiem Dąbrowskim, który już niebawem dołączy do ekipy Czwórki.
Radiowa Czwórka na UW - czytaj więcej >>>
Nie zabraknie muzycznej niespodzianki - już teraz Dawid Podsiadło i jego koledzy zapraszają na koncert Curly Heads w Audytorium Maximum (transmisja na antenie Czwórki). Relacja z wydarzenia na żywo na antenie Radiowej Czwórki zaplanowana jest od godz. 19:00 do późnej nocy.
REKLAMA
PAP/IAR/Polskie Radio/aj/bk
REKLAMA