Rozmowy nuklearne z Iranem. Teheran liczy na całkowite uchylenie sankcji w grudniu
Całkowite uchylenie sankcji międzynarodowych nałożonych na Iran może nastąpić koło grudnia, jeśli do końca czerwca uda się zawrzeć umowę ws. programu nuklearnego ze światowymi mocarstwami - uważa irański wiceminister ds. ropy naftowej Amir-Hossein Zamani-Nia.
2015-05-25, 16:13
- Struktura sankcji ulega stopniowej erozji, należy oczekiwać całkowitego ich uchylenia w okolicach miesiąca asar (9. miesiąc w kalendarzu irańskim) - między 22 listopada a 21 grudnia - oświadczył w poniedziałek wiceminister cytowany przez agencję Shana.
- Jeśli sankcje zostaną uchylone, Iran stanie się punktem centralnym projektów naftowych i gazowych - dodał Zamani-Nia.
Powiązany Artykuł
Zaznaczył, że Iran zamierza zainwestować 200 mld dolarów w swój sektor naftowy w ciągu następnych 6 lat, co, jak podkreślił, będzie bardzo atrakcyjne dla wielkich firm międzynarodowych.
Eksport ropy
Wcześniej władze Iranu wyraziły nadzieję, że jego eksport ropy powróci do poziomu sprzed wprowadzenia sankcji w ciągu trzech miesięcy po sfinalizowaniu porozumienia ze światowymi mocarstwami w sprawie zniesienia embarga naftowego wobec Teheranu.
- Mamy nadzieję, że możemy powrócić do poziomu eksportu, jaki mieliśmy przed sankcjami - powiedział Reuterowi wiceminister do spraw ropy Rokneddin Dżawadi, który jest również dyrektorem zarządzającym Państwowej Irańskiej Spółki Naftowej.
- Tak, 2,5 (mln baryłek dziennie), około - zaznaczył, dodając, iż można to będzie osiągnąć w ciągu mniej więcej trzech miesięcy.
Rozmowa odbyła się w stolicy Malezji Kuala Lumpur w kuluarach Azjatyckiej Konferencji do Spraw Ropy i Gazu.
REKLAMA
Porozumienie ws. programu atomowego
Najnowsze wstępne porozumienie światowych mocarstw z Iranem w sprawie jego programu atomowego otwiera drogę do ewentualnego zniesienia sankcji, jeśli w wymaganym terminie do czerwca zawarty zostanie układ o bardziej trwałym charakterze.
W rezultacie sankcji sprzedaż irańskiej ropy za granicę zmniejszyła się w porównaniu z rokiem 2012 o ponad połowę, do około jednego miliona baryłek dziennie.
Źródło:CNN Newsource/x-news
PAP, awi
REKLAMA