Program atomowy Iranu. Negocjacje będą przedłużone?

- Porozumienie atomowe między Iranem i sześcioma mocarstwami stopniowo nabiera kształtu, możliwe jednak, że konieczne będzie wydłużenie terminu przewidzianego na jego wypracowanie - oświadczył szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif.

2015-06-07, 15:51

Program atomowy Iranu. Negocjacje będą przedłużone?
Mohammad Dżawad Zarif. Foto: Wikipedia/U.S. Mission/Eric Bridiers/domena publiczna

Iranowi zależy na dotrzymaniu pierwotnego terminu, 30 czerwca, ale "nie za wszelką cenę". - Dobre porozumienie jest ważniejsze od dotrzymania wyznaczonej daty - podkreślił Dżawad, cytowany przez irańskie media.

Minister podkreślił, że ewentualne przedłużenie rozmów należałoby najpierw uzgodnić z pozostałymi uczestnikami negocjacji - USA, Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Chinami i Niemcami (tzw. grupa 5+1).

Od poniedziałku Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Wiedniu zacznie zajmować się stanem inspekcji w irańskich instalacjach nuklearnych. Stanowią one kluczowy punkt negocjowanego porozumienia.

W sobotę wiceszef irańskiego MSZ i jednocześnie negocjator Abbas Aragczi ujawnił, że obecnie szkic porozumienia składa się z ok. 20 stron oraz ok. 40-50 stron załączników. Powołując się na Aragcziego, irańska agencja prasowa Fars podała, że w załącznikach znajdują się m.in. umowy dotyczące kontroli technicznych w irańskich instalacjach oraz stopniowego uchylania sankcji gospodarczych wobec Iranu. Mowa jest w nich także o powołaniu instytucji nadzorczej, która monitorowałaby realizację porozumienia, a także o międzynarodowej współpracy z Iranem przy cywilnych projektach atomowych.

REKLAMA

2 kwietnia przedstawiciele Iranu i sześciu mocarstw osiągnęli w Lozannie ramowe porozumienie w sprawie irańskiego programu atomowego, zawierające kluczowe punkty przyszłego, ostatecznego układu. Jego celem jest pozbawienie Iranu zdolności wyprodukowania broni jądrowej w zamian za złagodzenie międzynarodowych sankcji szkodzących irańskiej gospodarce.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej